Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Reilusti ylipainoiset laihduttajat

Vierailija
07.08.2012 |

voisitteko tsempata minuakin onnistuneeseen alkuun? Kertoilkaa päivänne kulkua ja syömisiänne + mittojanne aloittaessanne ja nyt..:)



Itselläni tänään aamulla oli painoa 93,4 ja pituutta vain 162cm :( Nyt pitäisi tsempata ja ottaa itseään niskasta kiinni.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
07.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

1,5 vuotta sitten painoin 88,4kg ja pituus 162. Laihduttelin 76 kiloon ja sitten tuli pieni uupuminen. Ajattelin syksyllä kiristää taas ja ottaa ne loputkin kilot pois. No, syksy tuli, kiireet iski jne. Lopetin vaa'alla käymisen, kunnes tajusin kaikkien vanhojenkin vaatteiden kiristävän. Rohkastuin vaa'alle kaksi viikkoa sitten ja tadaa 96,5 kg. Meinasi taju lähteä. Miten tässä näin kävi? Vuodessa kaikki takaisin ja päälle. Toki tiesin lihoneeni pitkälti kilot takaisin, mutta noin paljon vielä lisää...



Uusi aloitus ja nyt ei käy samalla tavalla. Laihtaria takana 10 päivää ja tänään aamupaino 92.1 eli nesteet on hienosti lähteneet. Masentaa vaan, kun pelkästään edellisen laihtarin lähtöpainoon vielä nelisen kiloa ja sitten vasta pääsee aloittamaan urakan uusiksi.



Laihdutan sekaravinnolla. Eli syön Nutrilettia välillä, patukoita ja pusseja, välttelen hiilareita ja sokeria ja pidän kalorit kurissa. Käyn kävelyllä ja pian lisään taas pari kertaa viikossa salilla, jotta lihakset ei lähde ja kiinteytyy. Kalorit 800-1200 päivässä ja olen tosi tiukka laskija eli en unohda mitään enkä laske ainakaan alakanttiin.

Vierailija
2/2 |
07.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

syön kolmen tunnin välein. Huolehdin riittävästä proteiinin saannnista. Syön vähärasvaista. Kasviksia+hedelmiä+marjoja 1 kg päivässä, ruisleipää 4 palaa päivässä, ei perunaa, riisiä tai pastaa, ellei ole ´pakko´. Liikuntaa väh. 5 t viikossa. Näillä eväillä olen laihtunut 13,8 kg 16 viikossa. Laihdutettavaa on paljon.



Liian vähän ei saa syödä, tuo ed. vastaaja 800-1200 kcal on melko vähän. Ainakkin tuo alle 1000. Pitää syödä vähintään peruskulutuksen verran, muuten elimistö menee säästöliekille ja sortuu helposti. Esim. Kiloklubi on hyvä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi yhdeksän yhdeksän