Synnytys lähellä?
Olen nyt viikolla 35 tasan. Muutaman päivän olen tuntenut menkkamaisia kipuja vatsan alueella ja kysyinkin neuvolassa käydessäni eilen, että ovatko normaaleja. Siellä sanottiin, että ne ovat todennäköisesti supistuksia, jotka saattavat valmistaa tulevaan ja pehmentävät paikkoja. Olen jo kerran joutunut viikolla 32 yöpymään sairaalassa tiheiden supistuksien takia. Lisäksi äitiyspolilla on kiinnitetty huomiota siihen, että vauvan pää on jo kovin alhaalla tulossa.
Nyt tänään olen sellaisen tunnin verran kärsinyt lievästä alaselkäkipuilusta ja aina ajoittain tulevasta menkkamaisesta kivusta. Maha myös kovettuu muutaman minuutin välein, mutta siihen ei tuntuisi kipua liittyvän, tosin aika kovaksi tuo välillä menee. Olen ennenkin kokenut supistuksia, mutta en näitä kaikkia yhtä aikaa.
Olemme suunnittelemassa viikonloppureissua etelä Suomeen, mutta mietin että jos nämä ennakoivat jo synnytystä niin en uskalla lähteä mihinkään. Sitähän ei tietysti voi tietää, kun kaikki ovat yksilöitä, mutta löytyykö ketään jolla synnytys olisi alkanut samalla tavalla? Mitään suurempaa kiputuntemusta ei siis ole, mutta on sellainen epämiellyttävä olo samalla kun supistuksia tulee ja särkee alaselkään.
en lähtis enää selkäkipujen takia mihkään... mulla supparit nimittäin oli just noita selkä kipuja