Miten te valmistaudutte vieraiden tuloon?
Tai mitä teette vierailun aikana? Jos siis ihan joku tuttu tai kaveriperhe tms. tulee teille kutsuttuna käymään?
En odota vieraana mitään kuninkaallisen kohtelua, mutta mulle tulee outo tunne, kun yksi kaverini aina touhuaa kaikenlaista, tekee kotitöitä, perhe saattaa syödä, hän saattaa pakata tavaroita seuraavaa päivää varten yms. kun minä tulen kylään. Tulen siis kutsuttuna ja etukäteen sovittuna kellon aikana.
Minulle tulee vieraana aina sellainen tunne, että olinkohan sittenkään toivottu vai olenko nyt vaan tiellä tässä, kun on kaikenlaista tekemistä emännällä koko ajan.
Itse kutsun vieraat niin, että en järjestä silloin itselleni muuta ohjelmaa. Jos vieraille ei ole tarkoitus tarjota kuin esim. kahvit, järjestän perheen ruokailun joko ennen tai jälkeen vierailun, en sen aikana. En hoitele pyykkejä tai pakkaamisia vieraan aikana vaan seurustelen vieraan kanssa ja hoidan kotityöt muulloin.
Miten teillä?
Kommentit (2)
hääräisi muuta kun vieraita tulee. Kyllä silloin keskityn vieraiden kanssa seurusteluun. Olisi yhtä epäkohteliasta keskittyä muihin asioihin vieraiden ollessa paikalla kuin se, että jotkut ihmiset tulevat vieraiksi, mutta sitte näpräävät omissa oloissaa kännykkäänsä koko ajan.
millaisesta vierailusta kyse.
Hyvien ystävien kanssa voisin pakata jne vaikka ovat kylässä, toisten kanssa taas seurustellaan niin että telkkarikin on kiinni.