Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Halpa ja kiva kaupunkiloma Euroopassa?
29.05.2012 |
Pidennetyksi viikonlopuksi _heinäkuussa_.
Eli missä on paras hyötysuhde: lennot+majoitus+ulkonasyöminen+kiinnostavuus+viihdyttävyys?
Kommentit (5)
vanha iso arvokas kaupunki, paljon nähtävyyksiä, kohtalaisen edulline hintatso ellei ihan viiden tähden luksusta kaipaa.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
TODELLA EDULLISTA VAATTEET JA KOSMETIIKKA.IHANIA RUOKAPAIKKOJA JA KATUKAHVILOITA, HERKKULEIVOKSIA,ISOJA JA HALPAA!!TURUSTA LENTÄÄ HALVALLA.MENKÄÄ ÄKKIÄ, KUN SINNE EURO TULEE NIIN VOIDAAN HYVÄSTELLÄ HALVAT HINNAT!
Itä-Euroopan kohteet lienee edullisimpia, mutta ei perinteisemmätkään vaihtoehdot välttämättä hunajaa maksa.
http://viisiparasta.blogspot.fi/2013/02/5parasta-euroopan-kaupunkilomakohteet_24.html
Alue: Aihe vapaa
Syöminen on halpaa varsinkin vähän kauempana keskustasta, tosin itäeurooppalainen ruoka on semmosta rasvasta sikapitoista, ei ehkä kaikkien mieleen. Kyllä Krakovasta tosin Michelinin suosittelemia paikkojakin löytyy. Krakovan vanha kaupunki on hieno, ja historiasta kiinnostuneille siellä on nähtävää esim. juutalaiskortteli, kauempana tietysti keskitysleirimuseokin. Me käytiin Wielickan (en osaa kirjottaa oikein) suolakaivoksessa ja se oli kyllä elämys. Ajettiin myös bussilla Zakopaneen (talviurheilukeskus) missä oli kaunista. Krakovassa on ihan hieno ostoskeskuskin, tosin vaatteet on melkein samoissa hinnoissa kuin täällä mutta vähän eri merkkejä. Tuliaisiksi ostettiin paljon käsintehtyjä puuesineitä ja muita käsitöitä, ne on halpoja. Hotelli oli edullinen vaikka oli aika hieno ja ihan keskustassa. En muista hintaa. Oltiin matkassa 1-vuotiaan kanssa ja hyvin meni, meillä oli lapsi kantorinkassa jossa voi nukkuakin. Ja rattaat tietysti myös.