Miten kestätte lasten lelujen, lastenohjelmien jne. äänimaailmaa?
Olenkohan mä jotenkin meluherkkä, kun en meinaa jaksaa kuunnella noita lastenohjelmien kimityksiä ja lelujen piippauksia. En ymmärrä, miksi lastenohjelmistakin on tehty tahallaan niin karmeita, ettei siellä ole yhtään normaalia puheääntä. Lasten äänet ei kuitenkaan onneksi haittaa. :) Kai tälle turtuu tässä vuosien kuluessa?
Kommentit (9)
mutta muissa ohjelmissa olen ihmetellyt, etteikö aikuisnäyttelijä osaa näytellä reipasta muuten kuin huutamalla kimeällä äänellä? Pää hajoaa, kun sellaista kuuntelee...
jotkut on niin hirveätä kimitystä ja lässytystä että ei pysty kuuntelemaan (onneksi lapsikaan ei halua). Maikkarin ja nelosen ohjelmat on hirveätä räimettä ja huutoa ja niitä ei katsota juuri koskaan.
Sukulaisperhe rakasti niitä kaikkia muovileluja jotka piippaa ja valot välkkyy. MItä kauheampi ääni ja hirveämpi kolina niin sitä varmemmin toivat lapselle lahjaksi ja paskaisesti nauraen. Heillä oli itselläänkin ne kaikki ja ai että oli hauskaa. Tasan tarkkaan tiesivät että meille ei niitä haluta.
meuhkaavia lastenohjelmia. Jos tulee joku rauhallinen telkkarista, niin voi katsoa. Lapsi ei itsekään viihdy sellaisten huutavien ja välkkyvien ohjelmien parissa. Mikko Mallikas, Barbapapat tms. sitten koneelta, jos on pakko jotain katsella muulla ajalla. Eikä vinkuvia tai muita huutavia leluja osteta ollenkaan. Niin siitä pääsee.
Vaikeaa on, kun miehen lapset haluavat aina kyläillessään katsoa tuota Sub Junioria vai mikä se nyt onkaan, eli lastenohjelmia nonstoppina. Kimitystä, räimettä, piippailua ja kolinaa. Argh!! Samoin noilla on pari äänekästä lelua, jotka oikeasti ovat IHAN hirveitä. Tekee aina mieli piilottaa ne johonkin, mutta kun perkeleet sattuvat olemaan noiden lempileluja niin ei kehtaa.
Jos mulla on joskus omia lapsia, niin meille ei todellakaan tule mitään ekstrakanavia vaan kakkosen rauhalliset lastenohjelmat riittävät. Möykkääville leluille myös ei kiitos, lapsista lähtee ääntä muutenkin ihan tarpeeksi.
vain pikkukakkosen aamulla ja illalla ei tule mitään ongelmaa. meillä ei katsota muita ohjelmia paitsi luonto-ohjelmia joskus. mua ei koskaan ole haitannut nuo lasten lelut. en ole ääniherkkä. musta ne on hellyyttäviä. enemmän ärsyttää joskus ohjelmien tyhmyys, jos ei ole mitään ideaa tai opetusta tai hakataan vaan.
Meillä myös valitaan mitä ohjelmia katsotaan. Ei todellakaan mitään Lazy townia meidän telkkariin! Tykkään noista Viirusta ja Pesosesta ja tuon tyylisistä. Yleensä nuo ärsyttävä-ääniset ohjelmat on muutenkin ihan hyperaktiivisia, en halua niitä muutenkaan lapselle näyttää.
...ja rauhallinen musiikki soimaan,niin hermo pitää.
...ja rauhallinen musiikki soimaan,niin hermo pitää.
Mutta kaikki ääntä pitävät lelut saavat pinnan kiristymään alta aikayksikön. Syynä varmaankin juuri se toisto ja toisto. Jos olisikin joku yksittäinen piippaus tai surina tai jollotus mutta kun sitä lelua sitten soitatetaan non-stop. ARRRGGHH!
Itse myönnän olevani aika meluherkkä muutoinkin kyllä.