Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ahistaa asua kerrostalossa

Vierailija
19.10.2008 |

siis todella. Ihan sama kuin asuisi yhdessä aivan vieraiden kanssa. Yötä päivää meteliä, ääniä. Ei omaa rauhaa. Ihan oma lukunsa naapuri kyttääjät. Itse en tiedä kellonaikoja, milloin tulen tai lähden, veikkaan että naapuri tietää.



Tottuuko tähän koskaan? t.ent. okt asuja

Kommentit (12)

Vierailija
1/12 |
19.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse en osaisi asua kun kerrostalossa.

Vierailija
2/12 |
19.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse en osaisi asua kun kerrostalossa.

Omakotitalossa pelottaa. Kuka tahansa voi tulla ovista ja ikkunoista ja ryöstää ja raiskata ja murhata. Ja kidnapata lapset.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/12 |
19.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen itse asunut kerrostalossa ja nyt rivarissa. On pakko olla jalkojen alla nurmikkoa ja haluan nähdä kauniita kukkasia, kun katson ikkunasta ulos.

Ei enään ikinä takas niihin bunkkereihin, joissa yksikään asunto ei erotu toisistaan.

Vierailija
4/12 |
19.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minua taas ahdistaa tämä ok-talo ja haaveilen kerrostaloelämästä... Se vaan ei tule vuosikausiin toteutumaan koska mies ja lapset tahtovat asua tässä. Mutta ehkä ihmiset ovat luonnostaan jompia kumpia?

Vierailija
5/12 |
19.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

espoonkruunu nostaa vuokraa 120e kuussa ja nyt ei enään rivaria maksella

Vierailija
6/12 |
19.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei kaikki kerrostaloalueet ole betonilähiöitä. Olen kai onnekas koska tässä kerrostalossa asuu rauhallista porukkaa, ei koskaan meteliä tai bileitä ja parvekkeelta järvinäköala. En muuttaisi pois mistään hinnasta omakotitaloon lumitöitä tekemään yms.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/12 |
19.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei lehti haravoimista

ei murehtimista siitä miksi nurmikko ei kasva

ei hiekan kulkua sisälle kun suurin osa jää kerrostalossa portaikkoon

keksin vaikka kuinka paljon hyviä syitä asua kerrostalossa!



naapureita on meillä muillakin. Se on sattuman kauppaa, millaisia.



t. entinen kerrostaloasuja, nykyinen paritaloasuja

Vierailija
8/12 |
19.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja nyt jo on sellainen olo, että haluan pois... Syynä on eräs naapuri, joka on alkanut ahdistavaksi. Muutama kuukausi sitten tuli vaan juttelemaan rapussa, ihan mukavan tuntuinen yhden lapsen yh-äiti. Kuitenkin jotenkin epäilyttävän välitön. Kävimme sitten lapseni kanssa heillä kahvilla ja ihan ok tyypiltä vaikutti, vaikkakin hirveästi hössötti. Tää nainen haukkui lähes koko rapun asukkaat ja naapuritalojen myös, kertoi vaikka mitä juttuja heistä vaikka mua ei oikeastaan yhtään olisi kiinnostanut.

Menin sitten antamaan tälle naapurille puhelinnumeroni kun olimme muutaman kerran kahvitelleet. Ja nyt tulee sitten päivittäin tekstiviestejä ja ilmeisesti on usein humalassa kun ei niissä viesteissä ole paljoakaan järkeä. Tosi ärsyttävää kun on jatkuvasti pyytelemässä apua johonkin tai haluaa seurakseen jonnekin. Kun olen kieltäytynyt niin eiköhän kohta tule taas uusi viesti ja ehdottaa jotain muuta. Olen käsittänyt että tää nainen on riitaantunut kaikien muiden naapureiden kaa, jotenkin en ihmettele.

Muuten kerrostalossa on ihan ok asua, en vaan tykkää kun tää naapuri tosiaan "kyttää" meidän elämäämme: laittaa mm. tekstiviestejä että on nähnyt mieheni ja lapsemme jossain ja että näki äsken kun vein roskat ja että mulla oli näköjään uusi takki.... Millä pääsisin eroon koko tyypistä?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/12 |
19.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja kaikki naapurit ovat erittäin jees PAITSI juuri yläkerrassa asuvat- joka ilta saa pelätä, pitääkö taas soittaa poliisit :(. Jos emme saa heitä häädettyä tällä kertaa, muutamme itse pois.

Vierailija
10/12 |
19.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

aiemmin asuttiin vuokralla rivarissa. Rivaria etsittiin, muttei löydetty sopuhintaista ja täytyy sanoa, että oon positiivisesti yllättynyt; talo on rauhallinen ja meillä on päätyasunto ylimmässä kerroksessa, joten saadaan olla rauhassa. Meillä varmaan kävi tuuri, toisenlaisiakin tarinoita olen kuullut.

Tuttavani rakensi juuri okt:n uudelle alueelle, jossa tontit ovat postimerkin kokoisia; naapureita ei voi välttyä näkemästä ja niistä on ollut jopa häiriötä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/12 |
19.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Paljon vähemmän täällä kuulee naapureita kuin rivarissa, jossa ennen asuimme ja näkeekin tosi harvoin.



Asumme ylimmässä kerroksessa, jossa on vain yksi asunto meidän asunnon lisäksi, ja siinä asuvat mukavat eläkeläiset on lähes aina mökillä. Koko talossa on vain kahdeksan asuntoa. Useimpia asukkaita emme näe juuri koskaan ja asuntoomme ei kuulu mitään. Ikkunoista ei näy betonia, vaan mm. värikkäitä lehtipuita, järveä ja kaunis kirkko. En vaihtais!

Vierailija
12/12 |
19.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei kerrostalo ole ihmisen paikka asua=(

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kahdeksan yhdeksän