Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Tv2 imetysohjelmaa

Vierailija
08.05.2012 |

Siis sympatiat tuolle asialle että varmasti on naisia jotka ei väit pysty imettämään ja kurjaa jos yhteiskunta on noin fanaattisia että voidaan syrjiä jopa puistossa äitiä joka pulloruokkii lasta. I



Itsellä imetykset onnistuneet 3 lasta 9 kk jokaista imettänyt, pakko sen verran sanoa tuosta ohjelmasta että ihan nyt aikuisten oikeesti, mun lapsi on 5 v ja musta olis ihan oikeesti sairasta imettää sen ikästä niinkun tossa ohjelmassa nainen teki. Kyllä siinä itse täytyy äidin olla jotenkin läheisriippuvainen jos ei osaa siihen pariin vuoteen lopettaa. Miettikää nyt!! Eikö sitä haleja ja pusuja voi antaa ja hellyyttä lapselle ilman et pitää 5 v ottaa vauvaasentoo syliin ja nänni suuhun huh huh!

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
08.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Netissä on yksikin vertailu ihmisen ja muiden suurten nisäkkäiden välillä, jonka tuloksena on että luonnollinen vieroitusikä ihmiselle olisi joku 3-6 vuotta.



En muista kirjaa mutta on joku suomalainen klassikko jossa 7-vuotias piippua polttava poika käskee äitiään antamaan tissiä.



Tuskin ainakaan ite alkaisin moiseen urakkaan, mutta voisin kuvitella että helpostihan tuommoinen onnistuisi jos iso lapsikatras tulee tiuhaan tahtiin.

Vierailija
2/9 |
08.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllähän lapsi varmaan helposti menee mihin tahansa riippuvuuteen mukaan jos vanhemmat ei laita loppua. Minustakin tuo on ihan pimeetä, tässä yhteiskunnassa mennään 6 v eskariin joten sen ikänen imemässä tissiä on aika outoa

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
08.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pidempi imetys herätää uskomattoman vahvoja negatiivisia tunteita osassa ihmisiä, ja tässä taas kerran mennään sillä pohjalla.



:-(

Vierailija
4/9 |
08.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jotkut imettää kauriitakin ;). Oli katsonut luontodokumenttia, jossa oli intiaaniheimo, jonka naiset perinteisesti imettivät orvoksi jääneitä kauriinpoikasia omien lastensa lisäksi.



Tämä oli nyt kaikella rakkaudella, kyseisen miehen lapsia on imetetty "pimeen pitkään", edellisiä kirjoittajia lainatakseni.

Vierailija
5/9 |
08.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

miten sen haluaa nähdä, eskari-ikäiselle pakotetaan tissi suuhun vai imeväisikäinen pakotetaan eskariin. ollaan niin vieraannuttu siitä mikä on oikeasti luonnollista ja mikä ei.

Vierailija
6/9 |
08.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

miten sen haluaa nähdä, eskari-ikäiselle pakotetaan tissi suuhun vai imeväisikäinen pakotetaan eskariin. ollaan niin vieraannuttu siitä mikä on oikeasti luonnollista ja mikä ei.

Mä epäilen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
08.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jep jep, ei voi muuta sanoa kuin että naulan kantaan tuo ohjelma. itse yritin väen väkisin imettää esikoista kun siihen oli niin kauheet paineet jokapuolelta ja neuvolan synnytysvalmennuksessakin imetyksen epäonnistumisesta ja maidon riittämisestä kysyessäni sanoi täti (jolla ei edes omia lapsia) laupiaalla ilmeellä että kyllä se maito aina riittää. joopa joo, lapsi huusi hysteerisenä nälkäänsä 2 viikkosesta alkaen rintamaidon loputtua. selvää nälkkäitkua joka loppui kuin seinään kun antoi pulloa. "Tiheän imemisen kausi" jatkui 6 viikkoa, jonka jälkeen aloin antamaan pullosta lisämaitoa. Oma maito loppui pian, mutta päätös oli ainoa oikea. Toinen vaihtoehto olisi ollut kuunnella lapsen huutoa. En halunnut itkettää lasta. Olen usein miettinyt miksi täysin järkevistä ihmisistä (naisista) tulee kyräileviä, jyrkkiä ja toisia viimeiseen hengenvetoon arvostelevia sen jälkeen kun saavat lapsia. Mitä erilaisemmpista asioista ollaan toisia arvostelemassa, kuka siitä että toinen ei syötä luomuruokaa, kuka siitä milloin lapsi laitetaan tarhaan. Kyse ei kuitenkaan ole mistään lasten kaltoinkohtelusta vaan tällaisista asioista. Onneksi kolmen lapsen jälkeen on itse oppinut jättämään supatukset omaan arvoonsa. Kyllä normaali ihminen yleensä tietää mikä missäkin tilanteessa on järkevää.

Vierailija
8/9 |
09.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

es

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
09.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

olisi ihan kiinnostava nähdä aiheesta jokin dokumenttikin tmv.



Itselläni ei maito aluksi meinannut mitenkään nousta, ja sain kätilöiltä juuri samantyyppistä "neuvontaa" kuin mitä tuossakin ohjelmassa kuvailtiin. Ja jotenkin tunnuttiin olettavan, että kun sanoin että on vaikeaa, niin että yrittäisin vain keksiä tekosyytä ollakseni imettämättä. Että oletus olisi se, että nainen ei halua imettää ja häntä pitää sitten painostaa kaikin mahdollisin tavoin, vaikka hän itse sanoisikin haluavansa.



Olisin kaivannut enemmän ihan käytännön vinkkejä, tai edes jotain kokemukseen perustuvaa tietoa samantapaisista tarinoista, joissa lopulta imetys onnistui, kuin sitä jeesustelua, että "kyllä se kaikilta onnistuu, lalalaaa, en kuullut mitä sanoit vaikeuksista enkä reagoi siihen." Ei ongelmasta kertominen tarkoita, että haluaa lopettaa, vaan että toivoisi kuulevansa jotain ratkaisukeinoja.