G: Mitä olet tänään tehnyt, ja miksi olet nyt av:lla?
Kommentit (29)
otin allergialääkkeen joka väsytti joten otin myös päiväunet siivoamisen jälkeen. Sen jälkeen ulkoiltiin 15-18, nyt tulin av:lle katselemaan minkälainen meno lauantaina on. :D
aamulla hippokisoissa jossa lapsi juoksi ja heitti palloa. Sitten muksu meni mammalaan ja me tehtiin miehen kanssa ruokaa ja syötiin ja katottiin elokuvaa. Sen jälkeen nukuin päikkärit, haettiin muksu ja nyt ootellaan saunaa ja muksu kattoo nalle puhia.
Mä olen yrittänyt pysyä hengissä ja istunut ja maannut ilmanputsarin vieressä. Syönyt varmaan 8 eri tablettia ja istunut vain av:lla. En ole tehnyt mitään tai no vähän neuvoin kun poika teki tonnikalapastaa. Ja vähän olen komennellut miestä sängyn pohjalta. Toivon, että tuo koivu vihdoin lopettaisi kukintansa, mutta ei hyvältä näytä.
miesten salibandyturnauksessa, johon mut hälytettiin maalivahdiksi (pelaan saman seuran naisjoukkuessa normaalisti). Sit kävin kaupassa ja nyt istun parvekkeella ja nautin lämmöstä.
Tai puolikas semmonen. Putsattiin partsi, tein ruokaa ja syötiin, mies häipy keikalle ja me muksun kans käytiin ostamassa synttärilahja huomisille synttäreille.
Nyt naapurin muksu on meillä yökylässä ja lapset leikkii tässä partsilla ja mä istun koneella myöskin partsilla :) Kohta sit saunaan.
koko päivä meni lapsen turnauksessa. Nyt vaan löysäilen.
ostamassa kesävaatteita lapsille. Sitten kävin kampaajalla ja jumpassa. Äsken syötiin. Istun sisällä koneella, koska pesen pyykkiä ja koska olen ahdistunut.
vienyt ja hakenut lapsen harrastuksesta, käynyt Kumpulan kyläjuhlissa, leikannut nurmikon ja nyppinyt rikkaruohoja. Nyt mietin, mitä söisin iltapalaksi :o)
ja nyt vilkaisen otsikot. Kohta saunaan.
panin aamupaineet pois, söin, kävin kaupassa, pelasin poikani kanssa pokeria, söin päivällisen, makailin sohvalla..
Sitten taapero nukkui päiväunet ja sen jälkeen on ulkoiltu omalla pihalla. Koottiin pihakiikku, mies leikkasi nurmikon ja laittoi perunaa kasvamaan kasvimaalle. Mä leikin taaperon kanssa sen aikaa, potkittiin palloa ja tehtiin hiekkakakkuja. Sitten leivoin raparperipiirakkaa. Nyt mies lähti lenkille, taapero katsoo muumeja ja syö iltapalaa. Iltapesuillakin on jo käyty.
Oon aika kuitti...rv36 menossa.
viikkosiivouksen, sitten tein keittiöhommia (ruokaa ja muuta puuhastelua). Tämän jälkeen 2 tunnin pyörälenkki miehen kanssa, sen jälkeen kävin uimassa. Iltapäivästä kävin lähikuapungissa ostamassa paria pututuvaa tarviketta ja ostinpa samalla valkkaripullon. Tämän jälkeen nokkoslettujen tekoa ulkosalla. Nyt lapset iltapuuhissa, menossa nukkumaan. itse hieman aikaa koneella, sitä valkkaria siemaillen.
Mä olen yrittänyt pysyä hengissä ja istunut ja maannut ilmanputsarin vieressä. Syönyt varmaan 8 eri tablettia ja istunut vain av:lla. En ole tehnyt mitään tai no vähän neuvoin kun poika teki tonnikalapastaa. Ja vähän olen komennellut miestä sängyn pohjalta. Toivon, että tuo koivu vihdoin lopettaisi kukintansa, mutta ei hyvältä näytä.
mulla kanssa ollu tosi vaikeata tämä kevät. kortisonikuurilla taasen.
t. yks astmaatikko
Aamulla vaihdoin lakanat kaikkiin viiteen sänkyyn ja päivän mittaan pyykkäsin ne. Pyykkäsin myös paljon muuta vaatetta. Kävin pojan kanssa markkinoilla aamupäivällä, samalla poika sai leikkiä kaikissa lapsia varten markkinapaikalle kasatuissa temmellyspaikoissa. Iltapäivällä pyyhin pölyt, järjestin lehtipinot ja kirjahyllyn, keräsin kaikki lelut lattialta ja tasoilta omille paikoilleen ja pakkailin huutiksessa myymiäni kamoja. Soitin parille kaverille, joille tulee soiteltua liian harvoin. Illalla ulkoilutin lapsia ja samalla leikattiin miehen kanssa nurtsi omalta ja taloyhtiön pihalta.
nyt oottelen saunaan pääsyä av:lla.
Kahvitin lähisuvun, 8 henkeä, kotonani. Käytiin kaupassa. Lenkitimme koiraa. kävin suihkussa.
Nyt olen av:llä, kun mies katselee torkkuen telkkaria.
Raskas päivä. Sääli anoppia.
Käynyt kaupassa, lenkittänyt koiria, leikannut pari tuhatta neliötä nurmikkoa istuttanut omenapuita, kitkenyt rikkaruohoja ja kärrännyt ison kasan multaa paikasta a paikkaan b, grillasin meille ruuan ja hoidin lapsia koko päivän koska mies on töissä. Nyt lapset ovat iltasadun jälkeen sängyissään ja minä olen kännykällä av:lla samalla kun odottelen että sippaavat..sitten kaadun itse sänkyyn.
heräsin väsyneenä, vein taaperon lääkäriin - korvatulehdus. Apteekin kautta kotiin ja muksut jäi miehen kanssa päikkäreille. Menin viemään itsepalvelukirppikselle tavaraa. Iltapäivällä menimme kauppaan koko porukka ja sitten kahville Mellstenin rantaan. Nyt roikun netissä kun muksut vihdoin koisaa.
pesin pyykkiä, olin rakkaani ja ystävapariskunnan kanssa grillaamassa, siivosin lapseni harrastusvälineiden varaston, tein illaksi herkkuja euroviisuvalvojaisia varten, kohta katsellaan niitä perheen kanssa, nyt ollaan teinin kanssa koneilla ja mies lähdössä pomottamaan yövuoroa.
tsekkaamassa meidän vene, joka oli laitettu vesille, jos vaikka piipahtaisimme huvilalla illalla tai huomenna. Tein salaattia, imuroin, laitoin muutaman kukan parvekkeelle. Välillä olen kurkkinut tänne palstalle, koska mulla on pitkä ketju, josko olisi tullut viestejä. Olikin, mutta hmm... outoja.