Missä pidätte veitset ym. kun on pieniä lapsia?
Meillä on laatikonsuljin, sitä ei ainakaan meidän 1v10kk osaa avata.
Kommentit (10)
Sillä kun ei nykyään mitään tee kun on astianpesukone.
Mun pitäis ne siirtää tosta ylimmästä vetolaatikosta jonnekin kun taapero ylettyy jo melkeen sinne, mutta en vaan keksi että minne ne laittais?
Miten teillä?
Meillä ei myöskään ole kaapeissa lapsilukkoja, pistokkeissa tulppia tms., pesuaineet on alakaapeissa ja sähköliedessä ei ole suojaa. Lapsia 2. Taaperoiässä vielä toinen.
taidan laittaa sen laatikonsuljin-jutun ja antaa vaan olla.
Pesuaineita mäkään en ole siirtänyt kun poika ei pääse yksin kodinhoitohuoneeseen ja ne on siellä. Mutta noi keittiön kaapit kiinnostaa ihan hirveesti ja jo ehdin ajatella että se laittaa kätensä laatikkoon josta terävä veitsi viiltää.... HYI. No, ehkä meni vähän hysteeriseks... :)
terävimmät puukot kuppiin tiskipöydän nurkkaan. Esikoinen oli sellainen, että tyhjäsi laatikoita ja kaikki meni suuhun. Mutta haarukat ja normaalit veitset ym. oli paikoillaan ilman mitään laatikon sulkimia tms.
Mahtuivat hyvin lautaspinojen väliin. Siihen kaappiin eivät pienet ylettäneet.
Muistan tuon vetolaatikko-vaiheen hyvin. Mikähän niissä jaksoikaan niin kiinnostaa;-)
Mitään terävää ei löydy laatikoista!
muutamia vuosia.
Aterimet annoin olla paikoillaan.
Ei ole suuri vaiva vaihtaa väärissä käsissä vahinkoa aiheuttavat tavarat ylemmäs.
Konetiskiaine kuivauskaappiin tai lukittavaan siivouskomeroon jos sellainen keittiössä on. Minulla oli lukollinen siivouskaappi ja pesuaineet siellä ja suljin aina lukon ja avainta säilytin pöytätason takaosassa jonne pienet ei ylettyneet.
Nyt lasten ollessa isompia tavarat ovat palautuneet alkuperäisille paikoilleen.
En halunnut ottaa mitään riskejä onnettomuuksista jotka voin ennaltaehkäistä.
ps. koskaan ei lapset ole hiuksiaan tai toistensa hiuksia leikelleet, saksia saivat käyttää jo pienenä mutta valvotusti askarrellen keittiöpöydän ääressä
Lapselle sallitut välineet (puulastat, muovikauhat jne.) jätettiin alempaan laatikkoon ja siihen lapsella oli lupa mennä. Muut laatikot olivat kiellettyjä ja kaikissa muissa oli myös teräviä esineitä. Lapsen kanssa mentiin säännöllisesti läpi laatikoita (kysyttiin minkä saa avata ja minkä ei). Välillä näytin veitsiä ja kerroin miten vaarallisia ne ovat. Ei ollut ongelmia. Toki silmät sai olla selässäkin, mutta sehän kuuluu asiaan!
veitset on seinäteliineessä mutta muutama oli kyllä ihan normaalilaatikossa, enkä niitä minnekään sieltä siirtänyt.