Mitä tehdä kun isäviikonlopun jälkeen lapsi on ihan itkuinen eikä osaa mitään kouluasioitakaan?
Lapsella on isän tapaamisviikonloppu joka toinen viikko. Isä lupaa kyllä katsoa lapsen kokeiden perään, mutta sitten kun on vaikka kielten koe, niin lapsi on lukenut yksin 10 minuuttia viikonloppuna kokeeseen ja arvatenkaan ei osaa siis 5 kappaleen sanoja ja kielioppeja.
Kun lapsi tulee kotiin, niin lapsi on ihan itkuinen, kun ei osaa mitään ja ei haluaisi mitään seiskoja kokeesta. Kun on ollut viikonlopun meillä, niin lukee tyyliin 1-2 tuntia molempina päivinä ja osaa hyvin sitten kyllä. Kyseessä siis ei ole edes mikään oppimisvaikeuksinen lapsi, mutta jos lapsi tulee kotiin normaalisti arki-iltana vaikka kuudelta harrastuksistaan ja sitten syö ja sitten tekee läksyt, niin kello onkin äkkiä puoli kahdeksan ja sen jälkeen jos pitäisi lukea taas 2 tuntia kokeeseen, niin on jo niin väsynyt ettei enää jaksa ja itkee vain.
Pitääkö minun hyväksyä vain se, että joka kerran, kun lapsi on ollut isällään, niin hän kantaa sitten huonoja numeroita kokeista? Vai voinko sanoa, että tapaamisia ei tule, jos siellä ei huolehdita koulunkäynnistä? Kyseessähän on viimekädessä sitten jo esimerkiksi se, että pääseekö lapsi jatkossa haluamaansa opiskelupaikkaan, jos kovin paljon aukkoja jää opiskeluihin.
Onko kellään muulla samanlaista ongelmaa? Miten tässä pitää toimia? Lapsi itkee, kun ei haluaisi itsekään huonoja numeroita kokeista.
Kommentit (16)
En ihan usko, että isä versinaisesti estää lukemisen kokeisiin. Pikemminkin sinä olet totuttanut lapsen siihen, että käyt koulua toiseen kertaan lapsen kanssa ja että lukeminen onnistuu vain jos aikuinen osallistuu siihen aktiivisesti koko ajan.
Minulta ei kysynyt koskaan kukaan mitään läksyjä kotona, ja lukion lukuaineiden k.a. oli 10,0. Se on se lapsen oma motivaatio ja keskittyminen, jotai pitää rohkaista ja sinä toimit juuri päin vastoin.
(yläkoulussa), niin lapsesi varmaan jo kykenee lukemaan kokeisiin ilman kädestä pitämistä.
on kyllä syytä harjoitella jo alaluokilla. Jos ei kykene itsenäiseen opiskeluun 6. luokalla, mikä taika sen kyvyn luo 7. luokalla? Ei niin mikään.
Jos suunnittelet jo jatko-opintoja niin varmaan jo yläkoulussa tai vähintään kuudennella?
Sen ikäisen lapsen tulee ITSE OSATA HUOLEHTIA LUKEMISESTAAN.
Eli ei tässä nyt tule isää syyttää vaan lapsen pitää oppia ottamaan vastuuta omasta elämästään ja opintomenestyksestään jos seiskat ei kerta "kelpaa". Lukea ihan oma-aloitteisesti ja itsenäisesti ilman aikuisen apua! Etenki kerta ei oo oppimishäiriöinen lapsi tms ni ei ole ylivoimainen tehtävä todellakaan!
Lapsi on vielä alakoulussa.
ap
ne kokoajan houkutukset ovat, ettei tuntia-kahta voisi lapsi lueskella?
jostenkin paistaa läpi, että sen 4 päivää kuukaudessa pitäis olla sitä kokeisiin lukemista ja läksyjen tekoa. ongelmaa ei ollenkaan ole siinä, että harrastusiltoina aika ei riitä. eikä ennen eikä jälkeen isätapaamisen.
kyllä lapsella on ihan itse otettava vastuuta kokeidenluvusta, jos aikoo saada hyvän numeron. En järkkää mitään sessioita sitä varten. Lapsen itse maltettava sanoa pleikalle ja kavereille pihalle ei ja jäätävä kotiin lukemaan.
Ja kokeet ilmotetaan 2 viikkoa etukäteen, joten jos kotona harjoiteltu tarpeeksi niin ei se vika vkonloppu enää ennen koetta ole tarpeenkaan lukea.
Jos isäviikonloppuina ei koulukirjoihin vilkaistakaan, niin se tarkoittaa sitä, että sitten aina koko sen seuraavan viikon lapsi ei pääse tekemään mitään muuta kuin koulujuttuja. Ei pysty siis ulkoilemaan arki-iltaisin, ei pysty tapaamaan kavereita, ei pysty viettämään vapaa-aikaa, kun vaan joutuu tekemään koululäksyjä ja lukemaan kokeisiin. Koululäksyjä tulee päivittäin noin 2 tunnin edestä ja jos siinä vielä joutuu lukemaan 2 tuntia kokeisiinkin, niin hommaa on yhdelle illalle todella paljon.
että Nicolla on ensi viikolla koe ja siihen pitää lukea, katsokin että lukee vähintään puoli tuntia.
Kuka ala-astelainen lukee jopa 2h kokeeseen? Erikoista. Hyvä jos vielä lukiossakaan sain kulutettua noin paljon aikaa yhteen kokeeseen.
Jos isäviikonloppuina ei koulukirjoihin vilkaistakaan, niin se tarkoittaa sitä, että sitten aina koko sen seuraavan viikon lapsi ei pääse tekemään mitään muuta kuin koulujuttuja. Ei pysty siis ulkoilemaan arki-iltaisin, ei pysty tapaamaan kavereita, ei pysty viettämään vapaa-aikaa, kun vaan joutuu tekemään koululäksyjä ja lukemaan kokeisiin. Koululäksyjä tulee päivittäin noin 2 tunnin edestä ja jos siinä vielä joutuu lukemaan 2 tuntia kokeisiinkin, niin hommaa on yhdelle illalle todella paljon.
On sun lapsella mielenkiintoinen koulu, jos päivittäin tulee 2h edestä läksyjä... Pitäisköhän sun kuitenkin varmistaa, ettei lapsellasi ole esim. lukihäiriötä tai muita oppimisvaikeuksia? Ei kukaan normaalisti oppiva ala-astelainen käytä kahta tuntia päivässä läksyihin tai edes kokeeseen. Tai no niin, toiset on fiksumpia kuin toiset...
Jotain muuta ehtisi taatusti tekemään siltikin, vaikka käyttäisi 1-2 tuntia päivässä lukemiseen. Jos isäviikonloppuina ei koulukirjoihin vilkaistakaan, niin se tarkoittaa sitä, että sitten aina koko sen seuraavan viikon lapsi ei pääse tekemään mitään muuta kuin koulujuttuja. Ei pysty siis ulkoilemaan arki-iltaisin, ei pysty tapaamaan kavereita, ei pysty viettämään vapaa-aikaa, kun vaan joutuu tekemään koululäksyjä ja lukemaan kokeisiin. Koululäksyjä tulee päivittäin noin 2 tunnin edestä ja jos siinä vielä joutuu lukemaan 2 tuntia kokeisiinkin, niin hommaa on yhdelle illalle todella paljon.
ja kerro ongelmasta. todellakaan alakouluikäisen ei kuulu lukea läksyjä 3-4 tuntia päivässä.
Enenpää en nyt jaksa kommentoida.
on viidennellä, yleensä ei ole edes kotitehtäviä, ehtii tehdä ne koulussa. Kokekeisiin kertaa, siinä menee n. tunti, ihan itse kertaa ei tarvi käskeä.
Ehdotan sulle ap, että ala antamaan lisää vastuuta koulunkäynnistä. Sehän on helppo sulle sitten itkeä kun ei osaa ja sinä syytät isää ja lapsi pääsee kuin koira veräjästä. Koulut on jokaisen käytävä isällä tai ilman.
se isä kieltää lasta lukemasta kokeisiin? Loppujen lopuksi vastuu on lapsen, joten psyykkaa siten, että kokeisiin lukemiset onnistuu ilman, että joku käskee.