Facebook-tilapäivitykset!
Millaisia päivityksiä laitatte facebookkiin? Minua ärsyttää jotkut kaverini ketkä kirjoittavat 20 päivitystä päivässä ja kertovat elämästään niissä kaiken! Tyyliin: ''Nyt siivoan, vien likan eskariin ja kotiin tekeen ruokaa.'' ''Likka haettu eskarista ja eikös toi mun ukko oo ihana ja teki ruokaa!'' ''Että inhoon mun miestä, mikä kusipää..'' jne..
Kommentit (6)
Jotain merkittävää saatan laittaa, esim. jos olen ollut jossain matkalla tai saavuttanut jotain sellaista, minkä haluan jakaa muiden kanssa. En ikinä kirjoittelisi noita kilometripäivityksiä tyyliin "ihana aamu alkoi spinningillä, kohta töihin ja sieltä syömään Aulin ja Elinan kanssa, illemmalla pitää viedä tytöt jumppaan ja balettiin ja sitten katsotaankin kullan kanssa leffaa!"
Kirjoitan lasten tempauksia tai henkilökohtaisia ilonaiheita, ihna tosi pieniä ajatuksia. Kerron myös, jos olen onnitunut jossakin itselleni tärkeässä asiassa ja olen siitä itse ylpeä.
ja varmasti ärsytän aina jotakuta.
Kerron ruuanlaitosta, kissan/koiran/lapsen tempauksista, jostain erityisestä tapahtumasta päivän aikana,suunnitelmista esim. mitä on sille päivälle aikeissa tehdä. jne. jne.
Yleensä en jaa kiertoviestejä, enkä kerro siivoavani vaikka sitä tekisinkin. Joskus saatan jonkun TOSI HYVÄN vitsin jakaa.
Ja aivan varmasti myös minä ärsytän ihmisiä. Kaikkia kun vain ei voi miellyttää =)
turhalta tuntuu päivittää koskaan mitään kun kukaan ei koskaan kommentoi eikä tykkää. Suosittujen ihmisten tylsistä päivityksistä tyyliin "nam darrapitsaa aah" tykätään ja kommentoidaan paljonkin. Mutta viimeisen kuukauden ajalta ei ole kuin yhtä päivitystäni kommentoitu. Enkä kirjoita joka päivä. Noin kerran viikossa. Ja laitan todella usein kommentteja ja tykkäyksiä muille.
Omat päivitykseni ovat yleensä ihan humoristisia ja joskus kuvan kera. Mutta enemmän tykätään siitä kun sama henkilö kertoo jokatoinenpäivä miten meni salitreenit.
ihan laidasta laitaan. Paitsi että parisuhderiitoja en lähde levitteleen. Ärsyttää sellaiset ja ei olis kyllä miehellekään reilua, jos postaisin heti kaikki suutahdukseni, kun yleensä kuitenkin lepynkin aika pian.
Mut mä en välitä siitä mikä muita saattaa ärsyttää, ihan vapaasti voi sit poistaa kavereista tai uutisvirrasta jos mun päivitykset ärsyttää.
Itse vihaan päivityksissä eniten epämääräisyyksiä ja huonoa kielioppia, vaikka en ole itsekään mikään äikänope. Ottaa vaan rankasti päähän jos yli 30-vuotiaiden päivitykset on kirjoitusvirheitä, ylimääräisiä välimerkkejä ja jotain teinixiä täynnä. Yöks. Mielummin luen järkevästi kirjoitettuja viestejä vaikka sitten ihan vaan onnistuneesta kuntosalikäynnistä tai imurointiurakasta.
Päivitän nykyään melkein vain jos joku asia ärsyttää (tyyliin taffelin-mainos), tai jos poikani on tehnyt jotain mikä on minun mielestäni niin ihanaa että kaikkien pitää olla kiinnostuneita =D