En jaksa enää tätä h*lvetin pahoinvointia!
Mihinkään ei voi lähteä, mitään ei uskalla syödä, kokonaan ei voi olla syömättäkään, mitään fyysistä ei voi tehdä tai lentää oksennus. Hohhoijaa. Vois jo helpottaa.
Kommentit (12)
Vielä ei oo edes oksennus lentänyt, mut silti tää päivästä toiseen paha etova olo on jostain syvältä. Koittaa sit käydä töissä ja hoitaa vanhempaa lasta. Se joka tuolla käski olemaa valittamatta, nii mieti vähän, et voi kuitata tuolleen muitten kokemuksia.
Uskokaa tai älkää, se loppuu joskus ja vielä taas nautitte ruuasta. Itse kärsin 10 viikkoa pahasta pahoinvoinnista.
että toi aloitushan voisi olla kuin minun suustani... Ja niinhän se onkin :D
Ap päivittää - rv 14+4 menossa ja pahoinvointi on helpottanut todella paljon! Enää tarvitsee oksentaa vain aamuisin ja kun maha on tyhjä, eli oikeastaan ei tarvitse enää ollenkaan. Kuvotus vähentynyt, jipii!
positiivisesti: pahoinvoivilla äideillä vähemmän keskenmenoja
...ja se voi kestää myös sen 9kk, kokemusta on. Niin ja vielä kahteen otteeseen. Ja siihen että ei välttämättä halua olla uudestaan raskaana sen jälkeen.
No noi kaikki raskausajan ja synnytyksen ym "vaivat" unohtuvat suht nopsaan sit kun saa sen vauvan.
Kaksi kertaa voinut pahoin sen 9kk mut onneksi helpot synnytykset ja edelleenkin haluaisin vielä laittaa itteni sille vaivalle alttiiksi jos se meille vain suotaisiin.
Jos kotikonstit eivät auta raskausajan pahoinvointiin, kannattaa kokeilla akupunktiohoitoja. Monet ovat löytäneet avun akupunktiosta ja pahoinvointi on lakannut muutaman hoitokerran jälkeen
Raskauspahoinnissa akulääkäri pyrkii lieventämään tai jopa hävittämään pahoinvoinnin ja oksentelun.
- Hoidossa ranteen sisäsivulta etsitään akupiste, jonka kiinalainen nimitys on neiguan. Siitä pisteestä stimuloidaan ranteen hermoja. Tällä on osoitettu olevan pahoinvointia lieventävä vaikutus, kertoo akupunktiolääkäri Jyrki Sihvonen.
- Oikeastaan neiguan-pisteen hoito vaikuttaa moneen muuhunkin pahoinvointiin kuten syöpähoidoista saatuun pahoinvointiin tai migreenissä esiintyvään pahoinvointiin.
Sihvonen kertoo, että nimenomaan pahoinvoinnin ja oksentelun hoitoa akupunktiolla on tutkittu paljon maailmalla.
- Tutkimustulokset ovat sen verran luotettavia, että niiden perusteella voidaan sanoa, että akupunktion vaikuttavuudesta pahoinvointiin on tieteellistä näyttöä. Pahoinvoinnin hoito on niitä ainoita asioita, missä akupunktio on saanut tiedemaailman hyväksynnän.
Kun raskaana oleva nainen saapuu Sihvosen tai jonkun muun akulääkärin vastaanotolle, hänelle laitetaan molempiin ranteisiin neulat neiguan-pisteisiin. Neulojen kanssa ollaan paikallaan 20-30 minuuttia.
- Hoito tehoaa aika hyvin. Harva pääsee eroon pahoinvoinnista yhdellä kerralla, mutta jo toisen kerran jälkeen olo alkaa helpottaa. Useita hoitokertoja ei tarvita.
- Hoito soveltuu hyvin raskaana oleville, koska siinä ei käytetä mitään lääkeaineita, Sihvonen täsmentää.
Sihvonen kertoo myös hoitokeinosta, jota voi kokeilla kotona.
- Hankkii pienen helmen ja laittaa sen siteellä kiinni ranteeseen neiguan-pisteen kohdalle. Tästäkin voi olla apua.
FAKTAA AKUPUNKTIOSTA
Akupunktio on vanha kiinalainen hoitomenetelmä, joka muodostaa hyvin tärkeän osan kiinalaista lääketiedettä.
Akupunktio eli akupunktuuri juontaa latinan sanoista 'acus' = neula ja 'puncture' = pistää.
Akupunktiolla tarkoitetaan erityisten ihopisteiden, akupisteiden, stimuloimista pistämällä niihin neuloja. Akupunktiolla stimuloidaan hermoja.
Akupunktioneulat ovat teräksisiä ja hyvin ohuita. Ne läpäisevät kudoksen kivuttomasti. Neulat ovat kertakäyttöisiä, hygieenisiä ja siksi turvallisia.
Suomessa akupunktio on hyväksytty virallisen lääketieteen hoitomenetelmien rinnalle.
http://yle.fi/vintti/yle.fi/genreportaalit/portaali-1236.html?genre=ter…
älkää valittako. Mun ystävä ollut jo kk:n tiputuksessa k. o. asian takia. Ja silti oksentaa.
Raskausajan pahoinvointi voi olla aivan järkyttävää. Onnekseni se loppui viikolla 17, olin jo valmistautunut, että se loppuu vasta synnytykseen.. Huhhuh, tsemppiä!!
Ekasta lapsesta yrjösin monta kk putkeen mutta se ei tätä vauvakuumetta lievennä yhtään!
kuinka pitkään on jatkunut?
-Yhden lapsen äiti joka oli tiputuksessa 6kk, ja yrjö lensi. Oksensi vielä synnytys salissa.
Silti haaveissa toinen vauva, niin kova vauva kuume.
Seaband-rannekkeet helpottavat minun pahoinvointia, kannattaa kokeilla. Niitä saa netistä tilaamalla. Perustuu akupainantaan, josta olikin pitkä juttu tänne kirjoitettu.
koti on kuin kaaos, ahdistaa tää sotkuisuus, iloa ei irtoa mistään, ei edes siitä ruuasta, mistä ennen pysty nauttimaan. en ehkä haluakaan enää tän jälkeen olla raskaana. haluun mun normaaliolon takas, missä pysty käymään kaupassa ja elään normaalielämää!