Oletko kokenut raskaushepatoosin?
Itse sain sen toisen lapsen odotuksen lopulla, rv 38+. Jouduin samoin tein käynnistykseen, joka onneksi hoidettiin pallongilla luonnonmukaisemmin sekä oksitosiinilla, mutta oli kyllä aivan kamala. Vauva syntyi alle 2h siitä kyn synnytys laskettiin alkaneeksi ja oli erittäin kivulias, mitään kivunlievitystä ilokaasua lukuunottamatta en ehtinyt saamaan.
Kätilö sanoi suoraan että todennäköisesti hepatoosi uusii kaikissa tulevissa raskauksissakin. Meillä olisi haaveissa kolmas mutta punnitsen riskejä. Todennäköisesti siis saan hepatoosin, joka on vauvalle riski (kohonnut kohtukuolemariski), mutta jos se tulee taas myöhäisillä viikoilla, voidaan heti käynnistää. Toisaalta taas käynnistyksestä jäi minulle traumat. Taas jos hepatoosi tulee vaikka rv 25, mitäs sitten? En tiedä miten sitä hoidetaan varhaisilla viikoilla, enkä haluaisi vaarantaa vauvan henkeä.
Onko kellään muulla tullut hepatoosia raskaudessa, onko uusinut seuravassa ja miten olette sen kokeneet? (käynnistys, lääkitys ym.)