Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä teette päivisin 1v 2kk ikäisen kanssa?

Vierailija
05.03.2012 |

Eli lapsi kävelee huterasti ilman kenkiä mutta ei kengät jalassa. Mitä vois tehä päivisin? Kaikki ideat otan vastaan!

Kommentit (12)

Vierailija
1/12 |
05.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

1v4kk, joka tässä pari kuukautta kävellyt. Nyt kävelee jo hyvin ulkonakin. Ensi alkuun (siis aika pitkään) jouduin taluttamaan molemmin käsin ja vähän kerrallaan.



Me mennään aamulla kärryttelemään, poiketaan kauppaan ja sitten kotimatkalla leikkipuistoon. Nythän siellä on turkasesti lunta, mutta vauvakeinuun ja johonkin liukumäkeen tai pomppulautaan pääsee kuitenkin. Se on ihan parasta lapsen mielestä. Sitten kotiin syömään ja unille.

Vierailija
2/12 |
05.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos asuu automatkan päässä kauppoista ja leikkipuistoista? Mitä leikitte sisätiloissa?



ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/12 |
05.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laitan ruokia, siivoan, pesen pyykkiä. Voi kai sitä leikiksikin kutsua. Välillä otan muksun syliin ja laulelen ja katsotaan kuvakirjoja. En ole mikään leikittäjä.

jos asuu automatkan päässä kauppoista ja leikkipuistoista? Mitä leikitte sisätiloissa?

ap

Vierailija
4/12 |
05.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos asuu automatkan päässä kauppoista ja leikkipuistoista? Mitä leikitte sisätiloissa?

ap

pakkaisin autoon sekä lapsen, että rattaat varmuudeksi. Lähtisin puistoon (kyllä siellä käy muitakin kauempaa autollakin). Sitten kun puistoilu kyllästyttää ja kello ei ole vielä paljoa, niin pikku kärrylenkki tekee hyvää.

Vierailija
5/12 |
05.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tykkää katsella kirjoja, työntää nukenrattaita, kuunnella musiikkia, pakata tavaroita kaikenmaailman laatikoihin yms, leikkii perässä vedettävällä ankalla... Tyttö touhuaa tosi paljon oma-aloitteisesti eli ei mun tartte kehittää sen kummempia leikkejä.

Vierailija
6/12 |
05.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

No meidän lapsi ainakin selvästi haluaa että sen kanssa leikitään vaikka toki välillä leikkii yksinkin.



Onhan niitä leikkejä meilläki mut välillä vois keksiä uuttakin päivätekemistä..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/12 |
05.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

avoimessa päiväkodissa, söimme lounaan siellä ja menimme päiväunille. Iltapäivällä hetkeksi leikkipuistoon.

Vierailija
8/12 |
05.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

"vauvauinti", muskari, taaperojumppa, srk kerho, leikkipuistoillakin on yleensä omat ohjelmansa tms.



Harrastimme uimista ja muskarointia sekä puistoilua tuossa iässä. Sisällä yleensä aika kävi tylsäksi, jos koko päivä sisällä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/12 |
05.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tänään käytiin kirjastossa. Eli meiltä menee 30min vaunutellen ihmisten ilmoille, kirjastossa se 1h ja 30 min takaisin kotiin. Huomenna varmaan samanmoinen reissu, kohteena kirppis ja kauppa. Tai sitten jäädään tohon pihalle ja annan muksujen leikkiä itsekseen (2v3kk ja 1v2kk). Turhauttavaa nyt kun on noin liukasta, kun nuorempi on koko ajan rähmällään, mutta lapset silti tykkää. Viikonloppuna palloteltiin ilmapalloilla ja maalailtiin sormiväreillä. Tänään illalla muksut repivät yllättävän pitkäksi aikaa riemua lankakerää levittelemällä. Välillä isken lapset kylppäriin vesisaavien ja lelujen kanssa lotraamaan, aina välillä leikitään esim. fröbelin palikoiden tahdissa (DVD) tai katsellaan digiboksilta muita laululeikkiohjelmia. Vanhempi tykkää katsella lastenohjelmia, mutta nuorempaa ei pahemmin kiinnosta, vaikka isosisarus tykkäsi tapittaa jo samanikäisenä vaikka kuinka paljon. Joskus otan muksut syliin ja annan pelailla kneebouncers-sivuston pelejä (pelkkää näppäimistön painamista). Joskus kotitöitä saa tehdä rauhassa, kun nuoremmalle antaa eteen pahvilaatikon, jonne oon laittanut liudan erilaisia keittiövimpaimia tms.

Vierailija
10/12 |
05.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä ei puistoihin kyllä pääse, ei niitä talvisin täällä aurata. Mutta pulkkamäessä käydään, tepastellaan pihassa, vetää rekkaa tai katsoo kun isoveli laskee mäkeä ja äiti kolaa.



Käydään kerhoissa, kirjastossa, kyläillää, kahvilla, kaupassa yms.



Kotona onneksi isoveli (2v9kk) väliin leikittää ja väliin jaksaa itsekseen leikkiä pitkän tovin. Jos yhdessä leikitään, niin leikit on seuraavanlaisia: ojentaa mulle ukkelin, jonka laitan istumaan pikkuväki-koulubussin kyytiin, tai työntää pikkuautoja sohvalla selkänojaan päin ja minä otan ne sieltä takaisin sohvan reunalle riviin. Tai rakentelee legoilla eli annan palikoita joita tiputtaa legotalon ikkunasta sisään. Yksinkertaista toistoa siis. Välillä piirretään hetki, tai pidetään muskareita, poika tykkää soittamisesta ihan hirveästi. Luetaan eli selataan nopeaan tahtiin sivuja. Semmoista.



Kotitöissä on mukana antamalla pyykkiä korista, kun ripustan niitä narulle tai astianpesukonetta tyhjentäessä ottaa lusikoita korista ja tiputtaa ne laatikkoon.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/12 |
05.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

"katseltavaksi" (= revittäväksi), nappulapalapelin, vetolaatikon täyteen pyyhkeitä, joita voi heitellä yksi kerrallaan lattialle, sälälaatikon (= laatikko täynnä erilaisia vimpaimia), laulu- ja lukuleikkejä yhdessä kirjoista, keilausta (pallo + tyhjiä muovipulloja), maja viltistä ja tuoleista, autorata, kiipeilyseinä patjasta ja tyynyistä, erilaisia palikkaleikkejä (kokoamista, rakentelua, älypelejä muodoilla), vatiin vähän vettä ja pari lelua veteen keittiössä (kunnes tajus kaataa vedet päälleen...). Ei tuu nyt muuta heti mieleen.

Vierailija
12/12 |
05.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihanaa kun vielä piisaa lunta.

Luetaan sisällä kirjoja, tehdään nuppipalapelejä. Leikkii paljon yksin kotitalousvälineillä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi seitsemän viisi