Laskettelua harrastavat, neuvokaa lomanvalinnassa (Suomessa) pliis!!
Meidän perheessä lapsi laskettelee kivasti ja mies oikein sujuvasti. Minä taas olen ihan alkaja jolla on lisäksi korkean paikan kammo, eli jyrkät paikat ovat kauhistus. Olimme viime vuonna Tahkolla ja siellä alkajienkin mäki meinasi olla mulle ihan liikaa. Olisiko kenelläkään vinkkejä missä olisi ihania ja pitkähköjäkin loivia rinteitä pelkurille aloittelijalle. Tahko taisi olla liian kova pala :-(
Kommentit (9)
rohkeasti vaan mäkeen niin kyllä se siitä lähtee sujumaan eikä ne mäet enää pian niin jyrkältä näytäkään:)
Jos pohjoiseen olette menossa niin Levillä on todella helppoja aloittelijoiden rinteitä runsaasti, Etelärinteet ja Utsuvaaran rinteet ainakin. Nämä ovat pitkiä ja niin loivia että ei voi pelottaa;)
Rukalla taas Vuosselin Maston puoleinen rinne ja Maston rinteet ovat loivia kuten myös Eturinne kylän puolella. Ihan Etelä-Suomen rinteistä parhaat pitkät loivat laskut on Alhovuoressa (Karkkilan suunnalla), siellä on myös tuolihissejä joten on oikea aloittelijan unelma.
Vinkki; harkitse yksityistunnin ottamista, se raha kannattaa. Kun tekniikan oppii ja tietää että osaa varmasti jarruttaa ei enää pelotakaan niin paljon.
Hauskoja laskuja!
Itse tykkään enemmän Vuokatista kuin Tahkosta. Vuokatilla rinteet ovat loivempia ja usein jopa paremmassa kunnossa = ei niin jäisiä, kuin Tahkolla.
Vuokatissa 2 lasten sompahissiä, joissa on helppo harjoitella.
ja ylläksellä on myös pitkiä ja loivia rinteitä, muistaakseni siellä järven puolella
Lapseni lasketteli siellä ensi kertansa.
kans Levin ja Ylläksen puolesta. Molemmista löytyy monentasoisia rinteitä. Ja pari tuntia hiihtokoulussa tekee sinulle ihmeitä!
Vuokatinrinteitä minäkin suosittelen. Vaihtelevia rinteitä, ei ihan trendinhuipulla just nyt, mikä tarkoittaa vähemmän porukkaa ja mukavampaa tunnelmaa, ja Etelä-Suomen vinkkelistä puolessa matkassa Tunturi-Lappiin verrattuna.
tahkoa huonompaa paikkaa en tiedä lapselle/kokemattomalle.
Suosittelen Rukaa! Tosi hyvä paikka, löytyy monenlaista mäkeä ja hissiä, myös niitä loivia ja matalia! Rinteet hyvässä kunnossa ja muutenkin mukavaa..
ja sen perherinteet