Ei helkkari, kun ihmiset ei osaa siivota...
Edellinen asukas oli jättänyt tulevaan asuntoomme kauheasti kuurattavaa. Kiva kun piti alkaa jynssätä uunia, ja kaappien ovia ja vessan kaakeleita. Pattereidenkin taustat ihan pölyssä, listoista puhumattakaan. Miten kukaan on voinut elää tuollasen pas**n keskellä?
Kommentit (6)
kun joutuu uudessa kämpässä tekemään saman uudestaan.
ihan kaikkea pölyä ja muuta peetä, kun asuvat asunnossa ja koti on täynnä tavaraa.
Itse olen monesti muuttanut ja mielestäni siisti ihminen ollut aina mutta aika paljon paremmin kaikki pienetkin liat erottuu tyhjässä kämpässä.
Olen tosin aina siivonnut asunnon viimeiseksi tyhjänä eli en ole likoja uudelle siirtänyt.
Mutta kuten sanoin, kalustetussa kodissa ei kaikki lika näy.
ainahan ne valittavat, mutta kun näyttää pölypesäkkeet ja tahrat kaakeleissa, niin ymmärtävät, että olen oikeassa. Harmittaahan se niitä, että menettävät 500 e, mutta jos ei siivoa kunnolla niin siivousfirma siivoaa.
Kyllä sitä pitäis loppusiivous tehdä lähtiessä.
Hyi helkkari jouduin ite pari kuukautta sitte yllättymään kuinka paskasia kodinkoneita ja vessanpönttöjä edellinen lapsiperhe kehtasi jättää jälkeensä.
Kyllä vitutti pyyhkiä hyllyjä ensin että sai alotettua tavaroiden järjestelyn.
kun viimeksi asuimme vuokralla. Kävin katsomassa vuokra-asuntoa vielä silloin, kun edelliset vuokralaiset asuivat siinä ja juttelin heidän kanssaan. Kyseessä oli opiskelija-asuntosäätiön asunto. He olivat jossain määrin tarkan oloisia ja asunto oli päällisin puolin siistin näköinen. Varoittivat yläkerran asukkaan kanta-astumisesta ja muustakin kolistelusta, nainen oli käynyt jopa valittamassa asiasta yläkerran naapurille. Tämän tarkkuuden vuoksi oletin, että asunto on varmasti ihan tiptop kun muutamme sinne. Nooh, toisin kävi...
Asunto oli todella huolimattomasti siivottu ja keittiönkaappien ovissa ja seinissä oli pinttynyttä likaa. Ovissa oli kahvi tms. pisaroita. Joka paikka tahmaa täynnä. Naisen hiuksia kylpyhuoneessa joka paikassa.
Mietin, että eivätkö he vain huomanneet likaa vai olivatko vaan niin tottuneita. Olen itse sellainen, ettei pieni epäjärjestys haittaa, mutta puhdasta pitää olla. Ei siis tahmaa ja pinttynyttä likaa seinissä, ovissa, vetimissä, wc-pöntössä jne.
Niin ja se yläkerran naapuri oli todella hiljainen, perus elämänääniä kuului mutta oli jopa tavallista hiljaisempi naapuri. Entiseltä asukkaalta oli kuulemma mennyt yöunet hänen takiaan ja oli joutunut käyttämään korvatulppia. :O eli olivat ylitarkkoja jossain asiassa mutta elivät kuitenkin kuin siat pellossa itse.
Siis ennen osto/vuokraussopimuksen tekemistä?