AMK-tenttien pisteytykset, shittiä!!
Moi!
En olekaan tiennyt, että 15 - 2 = 11. Näin lasketaan tenttien pisteytykset amkissa. Sairasta pelleilyä.
Tein tentin, josta sain 15 pistettä ja kaksi meni väärin. Vääristä vastauksista saa - 1 pistettä ja se lasketaankin
oikein vastuista pisteitä vähentämällä. Saan kahdella väärällä vastauksella 3 tästä tentistä.
Ottaako muita tämä päähän?
Olen IHAN hiilenä.
Kommentit (13)
Meillä ei ollut AMK:ssa yhtään tenttiä, oli vaan ryhmätöitä ja kirjoitustehtäviä. Pisteytykset menee varmasti ihan tapauskoihtaisesti, ei tuo ole mikään yleinen AMK-sääntö.
Säännöt ovat kuitenkin samat kaikille. Miinus pisteitä käytetään, jotta saadaan oikeasti eroteltua hakijoiden taitotaso, sekä vältetään "lottolapun" täyttäjät. Samanlainen pisteytyssysteemi on usein käytössä myös AMK - ja yliopistotason tenteissä.
Vihaan myös noista ryhmätöitä ja koko paskaa :D. Tarvitsen vain tuon päivitetyn paperin, s**tana!!!! Ap
Sinulle jaxuhali, haista kukkanen.
3 - tuo toinen kysymys oli sellainen kompap*ska, joten menin miinaan. Olin kyllä valmistautunut, mutta että ottaa päähän!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Kyllä se sanotaan siinä tentin ohjeissa eli kannattaa lukea aina ne huolella ja jättää sitten vaikka vastaamatta ne kysymykset, jos on epävarma. Silloin ne ei vähennä loppupisteitä.
Jos on monivalintatentti, niin sitten pitää laittaa miinuspisteitä vääristä vastauksista, jotta arvaamalla ei pääse läpi.
Ihan oikein tuo menee.
Aikanaan kun sä olet työelämässä niin tyhjät vastaukset tarkoittaa tilanteita joissa sä kysyt kaverilta tai katsot ohjeista ja sitten saat työn tehtyä oikein. Väärät vastaukset tarkoittaa tilanteita joissa sä aiheutat työnantajalle vahinkoa kun myöhemmin käy ilmi että sun työsi ei johtanutkaan toivottuun lopputulokseen koska sä olit idiootti ja teit homman väärin.
Onko tuollakin nykyään näitä jenkki-monivalinta -Haluatko miljonääriksi -arvauskokeita? Eihän se ole edes mikään oikea tentti.
Vierailija kirjoitti:
Onko tuollakin nykyään näitä jenkki-monivalinta -Haluatko miljonääriksi -arvauskokeita? Eihän se ole edes mikään oikea tentti.
Monivalintatentit tulevat vain lisääntymään, koska amk:lla kiristetään taloutta. Opettajien resursseja leikataan niin, ettei aika riitä esseiden lukemiseen. Joo, ei mittaa osaamista, mutta kun ei ole rahaa, niin ei ole rahaa.
Vierailija kirjoitti:
Onko tuollakin nykyään näitä jenkki-monivalinta -Haluatko miljonääriksi -arvauskokeita? Eihän se ole edes mikään oikea tentti.
Myös yliopistojen puolella on monivalintatenttejä. Kursseilla alkaa olla niin suuria määriä opiskelijoita ettei kenenkään aika riitä enää essee-vastauksia. Minulla itselläni on vielä toistaiseksi ollut arvioitava kirjallinen raportti ja tarkistan niitä nykyisin 2 viikkoa. Mihinkään essee-tenttiin aikani ei enää riitä, vaan monivalinnalla mennään. Monivalintatentteihin on pakko laittaa miinuspisteitä, jotta arvaileminen on estettävissä. Jokainen kurssin vetäjä päättää itse miten arviointi menee ja siitä on varmasti annettu ohjeistus etukäteen. Uskoisin, että AMK:n puolella on ihan samat ongelmat, että resurssit ei vaan enää riitä. Valitettavaa, mutta minkäs teet.
Kaveri kävi opettamassa AMK:ssa. Siellä neuvottiin, että kun hän on yliopistolta että voi vähän löysätä arvostelussa kun tärkeämpää on etteivät nämä tyypit ole kaduilla riehumassa. Silti joutui toteamaan, ettei nämä tyypit oo ees yrittäny opetella ohjelmointikieltä.
jaxuhaleja.