Myyjä ei suostunut myymään lapselleni popcornia ja colaa...
Eli näin meillä. Olin antanut luvan teinille (14-vuotta, tyttö) ostaa colaa ja popcornia ystävänsä kanssa, kun pitävät leffailtaa. Myyjä ei suostunut myymään ja tyttö tuli itkien kotiin :(. Syynä siihen, ettei myynyt, oli se, että oli huomauttanut tytölle, ettei hän saa rasvaisia ruokia syödä, koska näyttää niin ylipainoiselta. Tyttö on 156cm pitkä ja painaa 55.5 kg. Eikä todellakaan ole ylipainoinen! Miten toimia?
Kommentit (4)
Onko oikeasti olemassa noin herkkänahkaisia teinejä? Meillä samanikäinen ei todellakaan olisi palannut itkien kotiin vaan lausahtanut myyjälle muutaman valitus sanan, muutama niistä v-alkuinen tai muu tehoste. Myyjä olisi taatusti katunut sanomistaan pitkään eikä olisi toista kertaa teinille huomauttanut mitään, vaikka olisi mennyt kaljaa ostamaan.
Cocacola ja popcornit eivät ole rasvaisia, eivätkä ensinkään ruokia.
Mitenkö toimia? Valmenna lapsestasi normaali teini. Toiseksi: voisti käydä pitämässä sille myyjälle perusteelisen esitelmän cociksen ja popcornien rasvasisällöstä.
Porvoosta..
Mutta sanompa silti että itse en alkaisi edes esitelmöimään että popcornissa jne ei ole rasvaa, ei se kaupanmyyjille kuulu vaikka 300kg ostaisi pelkkää voita. Ei ole kassan asia
jollei ole niin jos olet 14 vuotiaan äiti etkä tiedä miten tulee tuossa tilanteessa toimia niin jo olet hukassa.