Kouluruoan valmistaminen on valmiiden komponenttien yhdistämistä
Oppilaitoksemme ruokahuolto toimii ainakin niin että lihat tulee kypsennettyinä ja ovat vacum-pakkauksissa.
Kasvikset ovat pakkastavaraa siis ne mitkä ovat lämpimissä ruoissa.
Ihmettelen jos jollekin tulee yllätyksenä ettei suurekeittiössä tehdä ruokaa alusta alkaen.
Henkilökunta on pistetty aivan minimiin. Annoksia voi mennä 600-800 ja keittiössä on yksi keittäjä ja yksi diettikeittäjä. Lisäksi henkilö joka valmistaa salaatit (jotka nekin tulee valmiina suurimmaksi osaksi sen kun availee pussit ja kippaa pakkeihin). Salaatintekijä siirtyy astiahuoltoon lounasajaksi.
Vitriinituotteet ovat pakstetavaraa, kahvileivät siis.
Lähiruoasta ei tietoakaan. Raha ratkaisee. Käytetään sitä mikä tulee halvimmaksi.
Kommentit (9)
olemme hyvin tietoisia tästä asiasta.
taidat olla joku märkäkorva, joka on juuri aloittanut koulun keittiössä..... oletpa nolo.
taidat olla joku märkäkorva, joka on juuri aloittanut koulun keittiössä..... oletpa nolo.
laitoin avauksen kun toisessa ketjussa ihmeteltiin että brasiliasta tuodaan kypsää jauhelihaa josta tehdään ruokaa päiväkodissa.
Mielestäni on sama kypsennetäänkö liha tuonti- vai käyttömaassa.
Märkäkorva 50+ joka ei työskentele keittiössä vaan syö sen valmistamia aterioita
Jos vanhemmat näkisi, millaista sontaa heidän lapsilleen koulussa syötetään, siitä nousisi aikamoinen haloo.
Tässä esimerkkejä:
Yksi päivä menin keittolaan ja näin, että vuoissa oli jotain vaaleankeltaisenruskeaa ainetta. Näytti lanttulaatikolta. Ihmettelin, että lanttulaatikkoa maaliskuussa, outoa, mutta ihan jees.
Laatikkoruoka oli vetistä, valuvaa velliä. Maistui vain suolalle. Kysyin oppilailta, tietääkö ne, mitä tämä on, kun en mausta/ulkonäöstä tunnista. Se oli perunamuusi-jauhelihalaatikkoa. Perunalta ei maistunut, yhtään jauhelihamurusta en nähnyt.
Yhtenä päivänä makkaraa. Makkaran rakenne oli todella outo, kumimainen. Ei taatusti ollut suomalaista makkaraa eikä lihaa nähnytkään. Makkarat olivat oudon harmaa-punaraitaisia. Oli pakko heittää pois, kuvotti.
Persikkarahkaa. Kummallista, makeaa, juoksevaa keltaista mössöä. Maistui esanssilta ja sokerilta, ensimmäistäkään persikanpalaa en nähnyt.
Ruoka tulee jostain Puolasta ja ties mistä. En enää syö meidän koulun ruokalassa. Järkyttävää tavaraa se "ruoka".
tulee kyllä suurimmaksi osaksi kypsennettynä ja kuutiona/suikaleena/lastuna. Annosruoka on pitkälti einestä (kalamurekepihvit, makkara, jauhelihapihvi, jauhemaksapihvit), muuten einestä on todella vähän. Kastikkeisiin käytetään osin kastikejauheita, mutta nekään ei koskaan ole pelkästään niistä valmistettuja. Kotimaista kalaa saadaan valitettavan vähän.
Salaatteihin käytetään pääosin tuoreita kasviksia, poislukien etikkasäilykkeet, pakasteherneet ja harvoin tarjottavat majoneesisalaatit.
Myös lämpimiin ruokiin käytetään paljon tuoreita juureksia. Peruna tulee pelkästään raakana, ruokiin käytettävät tulevat kyllä valmiiksi kuorittuna, annosperunat pestynä.
Henkilökuntaa on vähän, mutta riittävästi. Meillä tehdään koulupäivinä n. 900 lounasannosta, lisäksi tarjotaan välipala joka päivä.
samaa mieltä ainakin tosta makkaran kuvauksesta :D
Sen värisiä makkaroita ei kyllä meidän Prismasta löydy!
Yhtenäpäivänä vikossa on aina einestä ja se on viikon kohokohta, ne maistuu hyvälle, muut ei.
Yhtenä päivänä aina kalaa eli samoja seikuutioita erivärisellä liemellä varustettuna. Ihan kauhean makuista kumisen ja vetisen perunan seurana.
Kuntamme on top 10:ssä lisäaineettomuudessa, mutta sen seuraus on se,että ruoka ei maistu millekään.
Ja aina käy se, että eka haarukalliset vielä menee, mutta jokaisella suullisellal käy maistumaan pahemmalle ja pahemmalle. Yleensä joka päivä heitän osan pois pienestä annoksestan.
Salaatt on nahistuneita ja ruskettuneita herne-maissi-paprika-kaaleja, ei houkuttele.
Puuropäivät on herrkua! Puuro on parasta mitä siellä tarjotaan!
Jälkiruokaa ei ole tänä lukuvuotena saatu kuin kerran. Laskiaisena pikkupulla.
tulla hintaa maksimissaan 1,50 euroa, joten ei siinä hirveästi ole pelivaraa, kun sillä summalla on saatava itse ruoka, lisukkeet, leipä, juomat ja mahdollinen jälkiruoka.
Kuntataloudesta jotain ymmärtävät tietänevät, että ei summa tule tuosta ainakaan nousemaan.
Pienissä kyläkouluissa kouluruoan hinta voi olla korkeampi, mutta laatu tuskin sen parempaa, koska hinta johtuu siitä, että koulussa on oma keittäjä.
keittäjät osaa maustaa ruokia riittävästi.
Valkopippurilla pilataan ruokia. Vaihtaisivat edes mustapippuriin ja opettelisivat käyttämään yrttejä.
pakasteina pilkottuina annoskokoon ja ne ladotaan GN-pakkeihin ja sitten uuniin.
Tuoreesta kalasta on turha haaveilla kouluruokailussa.