Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tiesittekö että ADHD-henkilöistä yli puolella on sidekudossairaus?

Vierailija
05.11.2026 |

Tiesittekö, että ADHD- henkilöistä yli puolella on sidekudossairaus? 

Tässä linkki yhteen varteenotettavaan ja laajaan tutkimukseen, joka ei suinkaan ole ainut. Tätä asiaa on kansainvälisesti tutkittu paljon ja tutkitaan yhä edelleen. 

 

https://www.epicresearch.org/articles/neurodivergence-linked-to-higher-…

 

ADHD-henkilöillä  joilla on autismin kirjon piirteitä on jopa yli 400% isompi todennäköisyys sairastaa EDS tai muuta saman geneettisen perimän aiheuttamaa yliliikkuvuutta. 

 

Tiesittekö, että vielä 90-luvulla ADHDn diagnoosinimike oli MBD, sanoista Minimal Brain Dysfunction ja että MBD diagnoosissa oli mukana liikkumisen ja motoriikan ongelmat? 

 

Nyt tiedätte. 

 

Diagnoosikriteerien muutos on johtanut vakaviin ongelmiin niiden henkilöiden näkökulmasta, jotka sairastavat neurosomaattista sairautta jota aiemmin kutsuttiin nimellä MBD. 

Uudet diagnoosikriteerit ovat suoraan sanottuna pettäneet nämä henkilöt!

 

Diagnoosikriteerien muutos on johtanut virheellisiin diagnooseihin henkilöillä, jotka todellisuudessa sairastavat käytöshäiriöitä tai joilla on käytöshäiriön lisäksi vain hyvin lievä varsinainen ADHD oireisto. Tästäkin löytyy tutkimuksia, jotka osoittavat että niillä joilla vanhojen kriteerien mukaista MBD-tyyppistä oireilua ei ole laisinkaan edes lievänä, ovat ADHD oireetkin erilaisia ja rinnalla on usein ihan muita häiriöitä, jotka ovat se varsinainen syy tutkimuksiin haleutumiseen. 

Diagnostisten kriteerien muutos on johtanut ADHDn typistymiseen pikkupoikien käytöshäiriöksi ihmisten mielikuvissa ja mediassa, vaikka BMD kriteeristön oireet eivät suurimmalta osalta ADHD diagnosoituja ole hävinneet minnekään.  Valitettavasti erityisesti suomessa, jopa valtamedia pitää ahkerasti yllä virheellistä narratiivia ADHDsta lähinnä käytöshäiriönä ja psykiatrisena asiana, eikä ilmeisesti uusimpiin kansainvälisiin tutkimuksiin tutustuminen toimittajia kauheasti kiinnosta. 

 

Tällä hetkellä monet johtavat ADHD ja EDS tutkijat ympäri maailmaa tekevät lujasti työtä sen eteen, että tulevaisuudessa diagnostisissa kriteereissä huomioitaisiin monimuotoinen koko elimistöön vaikuttava oireisto ja että ADHDn typistäminen käytösongelmaksi ja virheellisten diagnoosien asettaminen loppuisi. Käytöshäiriöt ovat käytöshäiriöitä ja ADHD on koko elimistön sairaus. 

 

P.s. aikaisempia keskusteluja on poistettu, vaikka ensimmäisiin ehti kertyä useampi sivu aivan asiallista keskustelua (ainakin tämän palstan mittapuulla asiallista). Ilmeisesti tämä on arka aihe jollekin, tai joillekin. Aloitan kuitenkin keskustelun uudelleen vaikka joka päivä, jos poistattatte tämänkin. 

 

 

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
05.11.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos kaikille, jotka autatte viemään tietoa eteenpäin ruohonjuuritasolla! 

Tämä on asia joka täytyy saada yleiseen tietouteen ja keskusteluun.

Vierailija
2/5 |
05.11.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
05.11.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aiheuttaako sidekudossairaus ADHD:n vai toistepäin?

Vierailija
5/5 |
05.11.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Aiheuttaako sidekudossairaus ADHD:n vai toistepäin?

Ne ovat oireita yhdestä ja samasta sairaudesta. Ne kuuluvat yhteen. 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kolme yhdeksän