Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Suomen talvi 2027, köyhänä kylmässä kun energia tarvitaan sinun seurantaan

Vierailija
01.11.2026 |

TÄ-keskuksia nousee kuin sieniä sateella, eikä kukaan ole tietävinään, mitä niissä tehdään. Omistajat ovat Yhdysvalloista mutta sisältä on eurooppalaista.

EU-valtiot rakentavat huimalla vauhdilla täyttä kontrollia meidän kaikkien elämästä. Työkalu on eri virastot, joissa Helsinki haluaa jotain, Suomi haluaa jotain tai Saaristomeri haluaa jotain, ilman että haluaja henkilöityisi kehenkään. Kummasti vain tapahtuu ja me luovumme jälleen jostain.

Nyt verovirasto tahtoo jokaisen suomalaisen kaikki rahaliikenteen aivan kaikki tiedot reaaliajassa. EU:ssa on jo maita, joissa yritykset eivät voi lähettää laskuja toisilleen, vaan lähettävät ne verovirastoon, josta ne lähtevät vastaanottajalle. Vastaanottaja maksaa laskunsa verovirastolle. Tämä vie todella paljon sähköä koko EU:ssa.

Täydellisen kontrollin hinta on moninkertainen sähkönhinta, onko se mielestäsi perusteltua?

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
01.11.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sam Altman OpenAI:n CEO lisäsi löylyä juuri kertomalla että kuluttajille pitäisi tarjota vain ja ainoastaan tyhmiä päätelaitteita minimimuistilla ja prosessoritehoilla ja kaikki tietojenkäsittely keskittää datakeskuksiin joissa kuulemma ne tehot saadaan paremmin hyödynnettyä. Paluu menneisyyteen 60-80-lukujen keskustietokoneiden aikaan ja kansalaisista tehovalvonnan alaisia maksullisten kuukausiveloituspalvelujen orjia. Tätä ennakoin jo itsekin pari viikkoa sitten ja sieltä se tuli suoraan sylttytehtaalta. Paskoja aikoja eletään. Sinne vaan kaikki henkilökohtainen data TÄ-koulutusmateriaaliksi ja sinä maksat siitä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kuusi neljä