Johtaja Leena Nissilä: "Jos opiskellaan vain englanniksi, silloin ei saa tarvittavaa kielitaitoa Suomen työelämään." TÄMÄ ON KYLLÄ HUOMATTU!
"Nissilä uskoo, että yliopistojen vahvuus on niiden mahdollisuus tarjota opetusta suomeksi ja ruotsiksi."
Lähde: https://yle.fi/a/74-20247388, luettu 21.10.2026
Leena Nissilä on ihan oikeassa, koska juuri tällä viikolla uutisoitiin miten poliisikoulutukseen on nykyään vaikea saada riittävän taitavia hakijoita. Monella pääsykoe tyssää esseen kirjoittamiseen. Ammattikorkeakouluissa kun on - tai ainakin ennen oli - vaatimustasonsa opiskelijan kirjoitustaidolle. Muistan miten amk:n yliopettaja keskeytti tehtävän tarkastuksen, jos siinä oli kirjoitus- tai kielioppivirheitä. Niitä jyystettiinkin yötä myöten moneen kertaan läpi ennen kuin tehtävän uskalsi antaa yliopettajalle tarkastettavaksi.
Tämän av:nkin koodannut olisi voinut osata edes sen verran, että olisi mahdollistanut ajatusviivan käyttämisen viesteissä; nyt pitää käyttää yhdysmerkkiä mikä toisi hylkäyksen ammattikorkeakoulussa. Olisikohan koodarikin käynyt vain jonkin englanninkielisen yliopiston. Ystäväni kävi sellaisen, koska ei päässy suomenkieliseen ja hänen kirjoitustaito ja yleensäkin jäsennystaito on vajavainen. Ei läpäisisi amk:n vaatimuksia.
Ja Suomessa on kaksi virallista kieltä: suomi ja ruotsi. Molemmat tulee taitaa tai voi aiheuttaa hämmennystä, jos amk-tasoisen tutkinnon suorittanut ei pärjää Ruotsin kielellä. Ammattisanaston osaaminen sekä suomeksi että ruotsiksi on ihan perusedellytys.
Kommentit (6)
Ruotsin kielellä mitään tee. Suomea puhutaan suomalaisille ja englantia ulkomaalaisille. Myös ruotsalaisille.
"amk-tasoisen tutkinnon suorittanut ei pärjää Ruotsin kielellä."
Milläs kielellä/mitä kieltä ite olet opiskellut, oliko alakoulu?
Silti niille ei kelpaa yli-ikäiset.
Mikähän mahtaa olla syy siihen, ettei persut kelpaa työelämään eikä osaa edes äidinkieltään?
Jos ei osaa kirjoittaa suomea virheettömästi, ei pääse poliisiammattikorkeakouluun. Tästä oli juuri uutinen. Ajatelkaa, että yliopistotutkinnon suorittanut ei pärjää esim. suomenkielisen lukion käyneelle amk:n pääsykokeessa. 😄
Johtaja keskittyköön ensin työnhakijoiden palkkaamiseen, ja sitten vasta tulkoon aukomaan mielipiteitään.