Saako uskovainen värjätä hiuksia?
Kommentit (12)
Jaa-a. Lestadiolaiset eivät värjää hiuksiaan, koska he uskovat Jumalan pitävän heistä ilman meikkiä ja hiusväriä.
Riippuu mihin uskonnolliseen ryhmään kuuluu.
Mikä kysymys tuo on? Jos lestoilla on omat sisäiset sääntönsä lahkossaan niin ei se ole kaikille uskovaisille sama. Ortodokseilla juutalaisillakin on omat sääntönsä kuten myös Jehovan todistajilla.
Ei. Koska Jeesus jo näytti että ihmisen aurakehä on pään yllä sekä pyhimykset. Ja luontoa +ihmisiä voi suojata kemikaaleilta sekä itseä. Luonnollinen itse on aito, väri on keinotekoinen persoona.
Vain jos uskoo värjäämisen auttavan.
Luuletteko että maailmankaikkeuden Luojaa ja Ylläpitäjää - johon siis uskotte - kiinnostais7 jonkun tomuhiukkastakin pienemmän olennon karvoitus? Hiukkasen hybriksellä taas uskikset liikenteessä. Ja olen itsekin uskovainen mutta myös älykkö.
Ei, eikä palstailla.