Vaihdan tittelikseni Taiteilija, saan lusmuilla ilman velvoitteita.
Jos joku kysyy mitä teen, sanon olevani taiteilija.
Leppoisat päivät vailla velvoitteita ja valtion taiteilija-apuraha tulee tilille joka kuukauden ensimmäisinä pankkipäivinä.
Kommentit (11)
sossuntuki.
Aina välillä voi jotain "luovaa" tekaista ja ulostaa.
Freelancer-taiteilijat on kuule harvainaiset ahkeraa ja monitaitoista porukkaa. Eikä apurahoja toisaan jaeta jos ei ole mitään näyttöä. Ne myös joutuu maksamaan takaisin jos niillä on vain lusmuillut. Eikä niitä ihan helposti edes saa. ja jos saa niin herroiksi ei niillä elele kukaan. Sairasloma tai -eläke lienee sulle oikeampi tulonlähde.
Se toimii yllättävän hyvin, toinen tekee risutaidetta. Sinä voisit vaikka tappaa eläimiä ja oksentaa ja kusta niiden päälle ja pidät sitten Kiasmassa näyttelyn yhdessä niiden muiden vajakkien kanssa.
En tajua. Onhan näitä elämäntapalusmuja joka portaalla, ei se enää ole halveksittavaa.
Menetät työttömyyskorvauksen, jos olet taiteilija!
Tunnen taiteilijoita, jotka ovat roikkuneet koko ikänsä työttömyyskortistossa ja välillä tukityöllistettynä. Ammattinimikkeenä on tuo taitelija.
Eräs sukulaiseni on "taiteilija", ei tosin saa apurahoja. Tai on johonkin projektiinsa saanut, mutta ei pääsääntöisesti. Hänen miehensä on "muusikko". Heillä on kolme lasta. Raha on tajuttoman tiukalla ja pyytävät aina sukulaisilta kaikki lasten tarvikkeet "lainaan" ja valittelevat kun ovat niin köyhiä. Maksattavat paljon vanhemmillaan, sanovat näön vuoksi miten noloa onkaan taas ottaa vastaan, ja silti juonivat saadakseen lisää. Kutsuvat esimerkiksi kylään olettaen että saavat sitten rahaa.
Tekee aina mieli sanoa, että menkää pummit töihin. Taide on hieno juttu ja kyllä sitä pitääkin tukea, mutta KUN ei raha piisaa ja elätettäviä suitakin on, pitäisi edes puolet arkiviikosta uhrata sen hankkimiseen. Että edes jonkinlaisen perusturvan voisi lapsilleen taata.
Ärsyttää, kun mekään emme ole missään nimessä rikkaita, mutta kuitenkin (matalapalkkaisissa)töissä käyviä, joten rahat piisaa kyllä siihen mihin niiden pitää. Ja sitten meitä kutsuvat porhoiksi ja pummivat meiltä kaikki lasten tarvikkeet. ÄRH.
Apurahoja on todella vaikea saada vaikka olisit hyväkin taiteilija.
Kieltämättä olen vähän kade taiteilijoille, en apurahojen takia, vaan sen että avat toteuttaa luovuttaan. Itse olen taiteellinen, mutta en varmaannkestäisi sitä epävarmuutta ja tulojen epätasaisuutta tai vähyyttä. Lisäksi ne paineet olla tuottelia taiteilija.... Taiteilija tekee töitä suurelta osin yksin, mutta silti on osattava tyrkyttää itseään, myydä taidettaan ja ottaa osaa kaikenmaailman kissanristiäisiin.
Hei vaan. Voin kertoa että on todella kovan työn takana kaikki apurahat ja työtilaisuudet. Sosiaaliturva on olematon ja työttömäksi on vaikea päästä, koska olemme "yrittäjiä". Ei kannata kadehtia.
entinen keikkamuusikko sanoo, että on niin helvetin kovaa fyysistä työtä ja istumista bussissa, ihmisten kanssa toimeen tulemista, kännisten kanssa taiteilua, tavaroiden kantamista, valvomista... ja joka killingin eteen raadat ja kilpailu ja ala on kovaa
nykyään olen toimistotyössä ja se on entiseen verrattuna niin pirun helppoa :)
Apurahaan tarvitset näyttöjä, jos niitä ei ole, viitannet sitten työttömyys/toimeentulotukeen?