Jotkut sanovat etteivät osta kotileipurien tekemiä tuotteita kun eivät tiedä millaisissa tiloissa ne on tehty
No työni puolesta olen päässyt käymään muutamassa leipomokahvilassa siellä keittiön puolella (remonttialaa, en tarkenna tämän enempää). Täytyy sanoa, että meidän keittiö ei kyllä ikinä ole niin likainen kuin jotkut noista. Toki osa on siistejä, mutta muutamassa paikassa olen kyllä lopettanut kahvilla käymisen. Se ei ole edes mikään pieni osa mikä on sotkuisia, vaan aika moni. Joo kiire, mutta kun on samat roskat lattialla vielä kolmen tunnin jälkeen ja kännykkää ehtii selata siinä välillä, niin kiire on suhteellinen käsite. Eikä tuo kännykän selaaja ollut mikään nuori työntekijä, vaan yli nelikymmppinen omistaja itse. Ei käynyt pesemässä käsiään välillä, työasia tai ei. Itse kun leivon vieraille tarjottavaa kotona tai myyjäisiin - leivon vain erään yhdityksen isoimpiin myyjäisiin pari kertaa vuodessa, niin pesen käsiäni koko ajan, hiukset on suljettu ja lisäksi pidän myssyä päässä koko ajan. Vähän jotenkin huvitti kun itse varustaudun asiallisesti ja vältin leivontatiloja, niin sitten siellä itse työntekijät /omistajat eivät niin tee.
Kommentit (5)
Onhan noissa sooloilijoissa aina omat riskinsä kun ihminen on kotiarjessa verrattuna kurinalaisempi työpaikka. Siinä herkemmin kaivaa nenää ja pärskii tai jää siivoamatta joku kohta tai vaikka persettä kaivaa tavan vuoksi
On niitä paljastunut pahoja juttuja kaupassa myytävien tuotteiden hygieniasta. Hiirenjätöksiä tuotantolaitoksissa, pilaantuneita aineksia ynnämuuta mukavaa. Ei se terveystarkastaja joka päivä niissä käy.
Niin, harva meistätietää minkälaisissa tiloissa ne kahviloidenkaan tuotteet on tehty.
Miten ennen selvittiin kun kaikki leivottiin kotona? Silloin ei ollut edes hygieniapassikoulutusta. Yleensä ne leivonnaiset paistetaan, niin eiköhän siinä kuole aika monet basillit.
En osaa muuta sanoa kuin että kotikeittiöissä saattaa olla eläinten karvaa tai hilsettä ja pahimmillaan lemmikit hyppivät pöydille kun leipoo. Tämä varmaankin ammattikeittiöistä puuttuu. Toivottavasti.