Äiti soitti äsken
Harvoin kyllä työaikaan soittaa, tulin kertoneeksi että tiistaisin olen etätöissä.
Ja oliko tärkeää asiaa? Ei. Isän haudalle pitäisi kanervat saada ja hän ei millään nyt jaksa kahdella bussilla mennä keskustan kautta.
Ei niillä nyt semmoinen kiire vielä ole. Itkua tihrutti.
Kai se on ensi vkl käytävä tuolla 150 kilometrin päässä vaikka työkaverin viìskymppiset lauantaina.
Pelkään millaista kun hänelle ikää tulee enemmän. Nyt melkein 80.
Kommentit (4)
Vierailija kirjoitti:
Soittelevatko vanhemmat/lapset teille työaikana paljon?
Ei oikeastaan koskaan kun en työaikana vastaa. Jos tärkeää asiaa voivat laittaa viestin että soita kun ehdit.
Soitteli työaikana jonkunverran, sekä toimistolle että varsinkin kun teen aika paljon etänä. "No kun sinähän olet siellä kotona." No niinpä, mutta töitä teen. Jos oli esim. teams-palaveri enkä vastannut, ihmetteli kovasti miksen vastaa. Tai jos oli palaveri alkamassa tai toimistolla tuli asiakas tai työkaveri paikalle, ei meinannut saada puhelua loppumaan.
Asiat useimmiten ihan diipadaapaa, kertoi monin sanankääntein tekemisistään, kuinka kävi kaupasta maitoa ostamassa ja mitä tulee televisiosta... Huoh. Yritin itsekin soitella, parempaan aikaan, mutta kun aina ei vaan jaksanut.
Vierailija kirjoitti:
Soittelevatko vanhemmat/lapset teille työaikana paljon?
Ei, eikä muutenkaan.
Soittelevatko vanhemmat/lapset teille työaikana paljon?