Miksi nykyään ei voi luottaa, kun ihmiset ovat röyhkeämpiä varkaita ym. Kerron esimerkin vanhoilta ajoilta:
Olen rakennusinsinööri ja eräässä firmassa pääsin työnjohtajaksi. Vuonna 1990. Firma kertoi, mitä rautakauppaa käyttävät ja sanoivat, että sieltä voi ostaa heidän laskuunsa.
Menin rautakauppaan ja kassalla sanoin vaan, että firman x laskuun nämä. Ja kassa laittoi. Ei tarvittu mun nimeä saati kysytty henkilöllisyystodistusta. En voi käsittää, miten ennen oli noin paljon luottamusta. Nykyään kaikki käyttäisivät väärin.
Kommentit (10)
Vierailija kirjoitti:
Silloin oliiinkin rehellisiä. Lisäksi varsinkin pienillä paikkakunnilla rautakauppa tunsi asiakkaansa ja pomo saattoi soittaa että Reiska tulee kohta hakemaan tuotteet x ja y pistä laskuun. Sitten Reiska haki ja laskuun meni.
Tämä minun tapaukseni oli Turussa ja minun yläpuolellani oli vain firman omistaja, joka ei tiennyt, mitä milloinkin ostin.
Tosin täytyy myöntää, että jo tuolloin hieman ihmettelin ja siksi firman toiminta onkin jäänyt mieleen.
Tosin ei kaikki olleet rehellisiä, sillä jouduin jättämään jatko-opinnoissani vuonna 1991 etukäteen maksetun kopiointikorttini 2 kertaa kopiokoneeseen yliopistolla ja en saanut kumpaakaan takaisin, vaikka kortissa oli nimeni ja puhelinnumeroni ja osoitteenikin varmaan. Ne jumiutuivat lukijan sisälle.
Tutustuin myöhemmin tuollaiseen varkaaseen, joka oli löytänyt jonkun jättämän kopiokortin koneesta ja puhui innostuneena löydöstään. Kyse ei ollut minun kortistani. Tuolloin opin siltä, että koneeseen jumiutunut kortti tulee ulos, kun sinne työntää uuden.
Ap
Ihmisistä on tullut itsekkäämpiä. Samalla esim avioerot ovat valtavaati lisääntyneet. Kaikki yrittää hyötyä mahdollisimman paljon kaikesta.
Toisaalta minä ainakin jätän laukun tai kännykän kahvilan pöydälle kun lähden käymään vessassa ja kesällä ulko-ovi ei ole lukittuna päivisin. Pienen paikkakunnan etuja nämä, Helsingissä en varmaan tekisi samaa.
Vierailija kirjoitti:
Toisaalta minä ainakin jätän laukun tai kännykän kahvilan pöydälle kun lähden käymään vessassa ja kesällä ulko-ovi ei ole lukittuna päivisin. Pienen paikkakunnan etuja nämä, Helsingissä en varmaan tekisi samaa.
Yksi hyvä syy lisää olla asumatta Helsingissä.
Toiki on tavallaa vähä ajatteluharha siinä missä moni muukin asia, koska entinen yhteiskunta oli paljo sisäänpäi sulkeutuneempi eli pienempi tavallaan Suomessa että kaikki tunsi toisensa ja kaikki yritykset sun muut, ne oli enemmän sellasii oman kylän juttuja. Nykyää kaikki on laajentunu nii valtavasti ja yhteiskunta on kasvanu ihan älyttömästi ni sen takia se systeemi tavallaa on myös muuttunu koska ne ei oo enää oman kylän touhuja.
Onhan edelleeki pienissä kylissä pieniä putiikkeja tai pyöräliikkeitä missä kaikki kylän miehet tuntee sen omistajan ni ne saa helposti sieltä vaikka mitä piikkii koska sielä luotetaan toisten sanaa koska ne kaikki tuntee toisensa.
Kyllä on ihan vastaavaa vieläkin, eikä epärehellisiä ole eteen vielä tullut.
Silloin oliiinkin rehellisiä. Lisäksi varsinkin pienillä paikkakunnilla rautakauppa tunsi asiakkaansa ja pomo saattoi soittaa että Reiska tulee kohta hakemaan tuotteet x ja y pistä laskuun. Sitten Reiska haki ja laskuun meni.