Äitihullu täällä, kellään kysyttävää?
Äskeinen ketju poistui, kun olin kirjoittamassa siihen tätä vastausta
"Kiva, että sulla menee nyt hyvin. Miten lapset voivat? Entä äitisi?"
Lapset voivat ihan hyvin. Kummallakaan ei ole mitään ahdistusta tai muitakaan sellaisia ongelmia, joita hoidettaisiin. Nykyään kun puhutaan niin paljon nuorten mt-haasteista. Uskoisin, että yksi syy on se, että emme ole koskaan painostaneet tai vaatineet heiltä mitään "läksyjen suorittamista" tai jankanneet, että "koulu on tärkeää, että pysyt loppuelämän leivässä" tms.
Äitinikin voi hyvin. Olemme nykyään oikeinkin hyvissä väleissä! Uskon, että syy on se, että HÄN muuttui, kun mä sain perinnön.
Hän ei ole jostain syystä sen jälkeen enää arvostellut minua oikeastaan ollenkaan.
Itse epäilen, että siinä on ehkä jopa se syy, että se veemäinen arvostelu johtui huolesta. Mikä ei saisi olla tekosyy kiusata omaa lastaan ja aiheuttaa tälle mt-haasteita. Mutta eipä äitinikään mikään psykologi ole, ikävä kyllä. Niin kun sain perinnön, ehkä jotenkin tiedostamattomasti häneltä loppui huoli siitä, että pärjäänhän mä varmasti ja on vain alkanut hyväksyä minua ja mun elämäntapaani ja suhtautumistani asioihin aivan eri tavalla.
Aiemmin esim. jos sanoin, että työnteko on ihan scheissea, hän heti moitti. Nykyisin ei jaksaisi edes kommentoida, jos sanoisin niin :D Tai ehkä korkeintaan, että "otan osaa" tms :)
Muita kysymyksiä?