Onko kalkkuna kevyempää syötävää kuin kinkku jouluna jos laittaisi? Näin olen ymmärtänyt. Ja oliko kalkkunan kanssa karpalohillo?
Kommentit (12)
Nykyiset kinkut on tosi vähärasvaisia, joten kalkkunaan ei isoa eroa. Tietty jos ei pidä kinkun maista, kalkkuna on parempi vaihtoehto.
Valmiiksi savustettu kalkkunanrinta on hyvää. Sitä olisin ostanut jouluksi, mutta se oli jo myyty loppuun viime jouluna.
Valikoimassa se on kyllä meidän käyttämässä ruokakaupassa.
Vierailija kirjoitti:
Emme ole Amerikassa.
Ollaanhan me amerikassa.
Kinkut ja kalkkunat kannattaa vaihtaa kalaan.
Hilloja syömme jatkuvasti, niin kalkkunan kanssa on meillä kastike.
Vierailija kirjoitti:
Kinkut ja kalkkunat kannattaa vaihtaa kalaan.
Mjoo mielelläni niin tekisin. Mutta se ei käy, koska olen allerginen
Harvinaisen typerä aloitus, kysyy ja vastaa, kysyy ja tietää itse.
Ei kinkkukaan ole mitenkään rasvaista, sain nopeasti googlaamalla tiedon, että joulukinkussa olisi vain 1 - 3% rasvaa. Olen joskus paistanut kalkkunan seurueessa, jossa oli ulkomaalaisia ja silloin laitettiin kalkkunan sisälle esimerkiksi kuivattuja luumuja ja omenaa ja uskoisin, että kokonainen kalkkuna on aina tapana täyttää. Itselleni olen ostanut joskus jouluksi kalkkunan rintafileen, sen kanssa sopii hyvin karpalo, puolukka tai mustaherukka hillona tai hyytelönä.
On kevyempää, mutta minä en valitse ruokaa joulupöytään keveyden perusteella.
Vierailija kirjoitti:
Kinkut ja kalkkunat kannattaa vaihtaa kalaan.
Miksi? Kalaa syödään joka viikko. Kinkkua kerran vuodessa.
Joulu on vain kerran vuodessa, joten ei kai ole kovin tärkeää onko jokin vaihtoehto kevyempi kuin toinen. Meille ostettiin kerran kalkkuna ihan vaihteen vuoksi, haluttiin kokeilla, mutta se maistui melkein samalta kuin kana joten seuraavana vuonna ostettiin taas kinkku, joka tuntui jouluisemmalta.
Emme ole Amerikassa.