Kansalaisaloite datakeskusten sääntelystä kerää allekirjoituksia hurjaa vauhtia
Me suomalaiset haluamme selvästi suojella tärkeintämme, eli luontoa. Lisäksi huoli resurssien riittämisestä huolettaa. Olemme lukeneet maailmalta huolestuttavia esimerkkejä siitä, miten datakeskukset ovat vieneet sähkön hinnan pilviin. Sellaiseen meillä ei täällä pohjoisessa maassa ole varaa, aloitteen tekijät painottavat.
Olemme halunneet tuoda aloitteen kautta päättäjille ilmi, mitä mieltä tavalliset ihmiset ovat tästä kehityskulusta. Suomea ei saa käyttää teknoyhtiöiden alusmaana ja resurssiaittana niin, että hyödyt valuvat ulkomaille ja haitat jäävät suomalaisten maksettavaksi.
Allekirjoitusten kova kertymisvauhti kertoo aloitteentekijöiden mukaan siitä, että datakeskuskysymys puhuttaa suomalaisia laajasti puoluekannasta riippumatta. He toivovat, että poliittiset päättäjät ottavat kansalaisten viestin vakavasti ja ryhtyvät toimiin, joilla energiaintensiiviselle datakeskusteollisuudelle luodaan kestävät pelisäännöt.
https://www.ku.fi/artikkeli/5446750-kansalaisaloite-datakeskusten-saant…
Kommentit (4)
Allekirjoittajat eivät ymmärrä datskeskuksista hölkäsen pöläystä. Sama kun minä tekisin aloitteen gynekolokiasta josta en tiedä yhtään mitään.
Kommunistit isänmaan asialla.
Ikävä vain, ettei se isänmaa ole Suomi.
Meillä on jo ihan riittävästi datakeskuksia. Lisää ei tarvita.
Kaikki nyt allekirjoittamaan!
Se on mennyt läpi jo mutta lisä-äänet ei haittaa. Vaatimus vahvistuu.