Mikä minua vaivaa? (Parisuhteista)
Minulla on ongelma. Kun alan tapailemaan uutta ihmistä hän on aina hetken aivan ihana, täydellinen ja näen hänet hyvät puolensa. Sitten kun homma alkaa mennä vakavaksi alan usein vertailla häntä muihin. Olisiko joku paremman näköinen, pidempi, hauskempi tms. Alan kiinnittää huomiota erityisesti huonoihin puoliin ja unohdan vähän niitä hyviä puolia. Tämä tapahtuu siis jos mies on minusta kiinnostunut.
Jos taas mies on etäinen ja joudun häntä tavoittelemaan niin hän on mielestäni täydellinen ja ehdottomasti hänet haluaisin, enkä ketään muuta. Vaikka tosiaan hänessä ja suhteessamme olisikin paljon vikaa ja minun pitäisi olla se joka lähtee.
Tämä on nyt toistunut useaan kertaan samalla kaavalla, joten olen nyt pohtinut, että miksi teen tällaista ja mikä tähän auttaa? Kuitenkin alun epäilyjen jälkeen minulla on ollut hyviä ja pitkiä suhteita näiden epäilyksen kohteiden kanssa ja myöhemmin ne huonot puolet unohtuvat.
Kommentit (6)
Sä tapailet ihmisiä mukavuuden halusta. Mukavuuden halu ei tuo koskaan sitä mitä sä oikeasti tarvit tai mihin sun pitäisi kiinnittää huomiota. Se etäinen mies vaan peilaa sulle sitä mitä sä et itse suostu katsomaan itsestäs, sen takia se viehättää ja tuntuu tutulta.
Vierailija kirjoitti:
Jännämiesprovo osa 568794.
Ei kaikki ole provoja
Valitettavasti tämä ei ole provo ja ihan oikeasti haluan kehittää itseäni, että voisin löytää sen loppuelämän kumppanin.
Ap
Jännämiesprovo osa 568794.