Hei syrjäytynyt, miten sinulla menee?
Kommentit (15)
Konalan mies ja Puppa👴🏻🥸🥩💜🙏🏻🧺💕🤩👍🏻🥣👻🎉🍬Sitten ystävykset paijailivat kissoja ja lähtivät mönkijällä risukkoon👴👍🌲🥁🍺🍄
Ihan kivasti. Odottelen talvea että pääsen muutamaksi kuukaudeksi etelään. Vain menolippu ostettu. Äsken kävin kaupassa ja nyt odottelen että kosteusprosentti laskisi että pääsisi lenkille. Nyt aion lukea hetken kirjaa. Loppupäivä menee netflixiä katsellen.
Juon kahvia. Koiran ulkoilutus seuraavaksi.
Huonosti menee. Maksoin just laskuja ja rahaa jäi ruokaan 50 euroa kuukaudeksi. Kela leikkas tuet 4 kuukauden ajalta koska peruin vakuutuksen ja sain siitä 300 euroa hyvitystä niin kela otti sen huomioon vaikka se ei ole tuloa.
Syrjäytetty on oikea termi, koska ei ole vapaaehtoista toimintaa
Täällähn sitä syrjässä kaikesta ollaan, välillä tähyilen kiikarille sinne valtavirran suuntaan mitä sekoilua siellä on taas meneillään. Alkaa valtavirta olla kyllä niin kaukana jo että ei enää tahdo kiikareillakaan nähdä sinne, niin kauas olette jo erkaantuneet järjen tieltä. Sekoilkaa keskenänne, minua ei kiinnosta.
Vierailija kirjoitti:
Hyvin olen saanut perintöä!🤗
Vain suomalainen iloitsee siitä kun joku kuolee, rahan toivossa.
Töihin menossa, iltavuoroon muuten ei mitään uutta auringon alla
Hyvin. Syrjäydyin 2018 ihan omasta tahdosta. Otin lopputilin, möin asunnon Helsingin keskustan eteläpuolelta melkein merenrannasta, muutin Pirkanmaalle entiselle maatilalle. Täällä saa olla rauhassa, ei ole naapurit aivan iholla. Asunnon myynti ei olisi voinut sattua parempaan aikaan. Helsingin vetovoima oli tapissa, kuten hinnatkin ja samaan aikaan vanhat maatilat lähes arvottomia. Jos olisin tehnyt tuon saman tänä vuonna, olisin hävinnyt rahallisesti vähintään 200 tonnia.
Mikäs tässä on oleskellessa, katselen kuinka maailma palaa ja kuinka te paremmat ihmiset vain pahennatte siitä seuraavaa romahdusta ja sen seuraamuksia itellenne ideologian nimissä, vähän kuin seurais maailman typerintä tv sarjaa.
ns.ystävät, jotka itseään täynnä ja aina vain jotain vailla multa, olen jättänyt elämästäni tarkoituksella, lähi-ihmisiä on muutama ja tyytyväinen olen.
Näen syrjäytyneenä maailmanmenon älyttömyyden, kun.siinä mukana aiemmin olleena sitä ei nähnyt.
Paljon huikeita kokemuksia ja oivalluksia siinä ohessa tekee syrjäytyneenä, verrattuna yhteiskunnan normien mukaan elämällä.
Terveisin eräänlainen havukka-ahon ajattelija.
Lapsesta saakka viihtynyt hyvin yksin, joten syrjäytyminen ei sinänsä suuri ongelma ja monelta osin kääntynyt plussan puolelle. Mikäli olisin elänyt koko elämäni valtavirran mukana, niin olisi paljon jäänyt näkemättä, jostakin syvemmästä mitä maailma ja maailmamkaikkeus on.
Vierailija kirjoitti:
Mikäs tässä on oleskellessa, katselen kuinka maailma palaa ja kuinka te paremmat ihmiset vain pahennatte siitä seuraavaa romahdusta ja sen seuraamuksia itellenne ideologian nimissä, vähän kuin seurais maailman typerintä tv sarjaa.
Oikein osuvasti sanottu.
Ihan hyvin, lähden töihin.