Ilmoitan taloyhtiön kokouksessa että jos taloon todella aiotaan parveketupakointikielto niin vaadin myös hissiä! En ala kuunella yökaudet p
Portaissa kipittelyä.
Ja minuahan ei tupakoijat haittaa,en siitepölyn ja ampiaisten takia istuskele parvekkeella.
Kommentit (15)
Puukengät on hyvät tupakalla käymiseen. Helppo sujauttaa ne jalkoihin.
Hissin kolina ei häiritse yhtään...?
Vaatiminen on aina hyvä taktiikka. Varmasti saat mitä haluat. Jos näyttää epävarmalta, voit heittäytyä maahan huutamaan ja potkimaan.
Millä mandaatilla menet yhtiökokoukseen?
Hissin rakentaminen taloon se vasta melutonta onkin, ja lisäksi ihanan halpaa.
Vierailija kirjoitti:
Hissin kolina ei häiritse yhtään...?
Ei uudet hissit kolise
Mitään kieltoja ei tarvittaisi jos tupakoijat osaisi käyttäytyä. Mutta kun ei. Siellä on parvekkeella savuavat tuhkakupit joita tyhjennetään hyvä jos koskaan. Siellä ne tuhkakupit käryttää pitkään kun tervapelle on itse jo sisällä. Vain tupakojien törkeän käytöksen takia joudutaan rajoittamaan. Suuri enemmistö tupakoijista on tyhmiä juntteja jotka eivät mitään osaa tehdä siististi
Se tupakointikielto koskee enemmän vuokrataloyhtiöitä. Jos taloyhtiön osakkeet on yksityishenkilöiden omistuksessa ja osa omistajista vuokranneet asunnon, niin kukaan ei voi todellisuudessa valvoa, kenellä vuokralaisella on lupa asunnon omistajalta tupakoida parvekkeella ja kenellä ei ole!
Minulle tuli kaksi varoitusta tupakan polttamisesta vaikka en ole koskaan polttanut edes. Sitten vuokranantaja alkoi tekee häätötoimia. Lähetin sille sähköpostia etten ole polttanut tupakkia koskaan. Ei se uskonut eikä sen kanssa voinut keskustella edes kun ei se vastannut. Tiesin että vanha mies asuntoni alapuolella polttaa paljon.
No tein sitten rikosilmoituksen vuokranantajasta ja vaadin muuttokustannuksia, takuu vuokraa, asuntoni tavaroiden varastoinnista korvauksia koska uuden asunnon saaminen kestää. Menin oikeuteen ihan selvittää etten ollut koskaan polttanut. Tuomarikin oli ihmeissään ettei vuokranantaja ole sitä huomioinut. Se tuomitsi vuokranantajan maksamaan mulle 7500 euroa korvauksia.
Kerran vuokranantaja myös soitti mulle että pidän meteliä. Kysyin mitä meteliä vaikka olen kuusamossa 800 km päässä. Sitten se kysyi kuka siellä sitten metelöi. Sanoin että mistäs vitussa minä tiedän. Kahdessa asunnossa asui ulkomaalaisia ja ne ryyppää ja tupakoivat koko ajan rappukäytävänn tuuletusparvekkeellakin ne kävi tupakilla koko ajan vaikka siinä on kieltollappu ettei saa tupakoida.
Taas vähän pitempi tarina, mutta totta:
Isä asui VR:n vuokrakasarmissa. Talo rakennettu jo lähes 100 vuotta sitten. Hissivaraus tehty eli -kuilu. Siihen laitettiin hissi, Otiksen. Se talo "eli" niin paljon, et hissi jumittui vähän väliä. Painaneet sitä hälyytys-nappia. Korjaaja/asentaja tuli, pitkänmatkan päästä. Kestänyt niin kauan, et porukat joutuneet ykköstämään /kakkostamaan siihen hissiin :( Niin isä kertoi.
Itse muutin työperästä Kaakonkulmalle. Tehdaspaikkakunta, katkeamatonta 3-vuoroa (itse toimistoaikaa). Makkari hissikuilun vieressä. Yövuoro lähti, iltavuoro tuli. Sitten tuli aamulehden jakaja: hissi pysähtyi joka kerroksessa. Sitten aamuvuoro lähti, yövuoro tuli. saanut nukuttua kuin muutaman tunnin. .... Aika äkkiä oli pinna kireellä (huonon nukkumisen takia).
.....
Yleensä käyn pihalla röökillä. Siellä ruvennut pyörimään ihme porukkaa, mölisevät. En heitä pelkää, en vaan jaksa kuunnella sitä. Normisti poltan aika vähän; nyt kun korkki/tölkki aukesi, niin polttanut parvekkeella (anteeksi naapurit). Se taas loppuu, kunhan tölkki menee kiinni; lähden kävelemään, seisoskelen jossain ja vedän körssin siinä.
Luuletko saavasi hissin sitä yksinäsi vaatimalla?
Tässä on syvä sauma kerrostalokyylälle alkaa tehdä vartiontirundia kerrostalossa ja ilmiantaa isännöitsijälle käryttäjä pientä korvausta vastaan (ilman kuittia ja kädestä taskuun tietysti) ja kun muistaa muutenkin olla hyvissä välilöissä isänmöitsijän kanssa, niin saa sitten itse tuprutella ja ryypiskellä pihakeinussa ilman että kukaan häädön pelossa uskaltaa siihen puuttua.
-avoin ja korruptoitumaton Suomi-
Tupakoitsijat ovat terroristejä jotka keksivät aina keinon häiritä niitä jotka ei polta.
Ja myös ulos tupakkakatos, ei pelkkää tuhkakuppia. Katos pitää tupakansavut paremmin kurissa, joten tupakoimattomat hyötyvät tästä myös.