Mitä voi keski-ikäinen myös syödä työpaikkaruokalassa ettei liho palloksi?
Kommentit (14)
Kannattaa jättää se aamupäivän "kotiruoka"-mättö kokonaan väliin.
Paskaa ruokaa väärään aikaan.
Oma kokemus on ollut, että se työpaikkalounas on sitten päivän ainoa lämmin ruoka, jos syö tuhdisti. Kroppa ei yksinkertaisesti kestä sitä, että lounaalla syö ison annoksen ja kotona päivälliseksi olisi vielä lämmin ruoka (luokkaa pasta tms, kevyt salaatti varmaan menisi).
Onko salaattia tai keittoa vaihtoehtona?
Itse syön jomman kumman jo ihan sen takia, etten sitten nukahda hiilarikoomassa parin tunnin sisään.
Tai sitten tuon kotoa eväät. Salaattia, keitettyjä kanamunia ja raejuustoa.
Se uunimakkara on itse asiassa hyvä ruoka, koska se ei tee jyrkkää verensokerin nousua ja laskua. Kun verensokeri pysyy tasaisena, niin olet pirteämpi. Suolaa ei kannata liikaa vältellä.
Jättä aamupalan väliin tai syö tosi kevyesti. Työpäivän jälkeen vain kevyt välipala jos pakko, ja kevyt iltapala. Kävelee työmatkat tai muutoin edes vähän liikkuu joka päivä, jos tekee istumatyötä. Minullakin helposti buffassa menee varmaan 1800 kcal jos otan jälkkäritkin, mutta näin se toimii. Ja joka päivä siellä ei kannata syöd', säästääkin kun ottaa välillä eväät.
Minä en voi syödä siellä nyt kuuskymppisenä, se on aivan liian tuhtia ruokaa ja huonolaatuinen koostumus. Nykyään minun on pakko syödä hyvälaatuista lihaa, paljon kasviksia ja kevyesti perunaa. Töissä on liian usein jotain kastikkeita, mikä on itselleni huonompi.
Miten joku voi olla noin helvetin tyhmä.
Syö nälän mukaan. Toimii, jos ei ole sairauksia, lääkityksiä, makeutusaineita yms. tai päihteitä sotkemassa. Erityisen hyvin toimii, kun syö runsaasti kasviksia. Se vaan on ongelma, että aika monella alkaa keski-ikäisenä olla sairauksia ja lääkityksiä ja niihin ei välttämättä voi itse vaikuttaa.
Ei todellakaan kannata väkisin yrittää temppuilla sen paskalaatuisen "kotiruoka"-lounasbuffetin kanssa, maksaa täyttä hintaa siitä että, joutuu jättämään paljon pois ja lopussa vielä lihoa.
Vierailija kirjoitti:
Se uunimakkara on itse asiassa hyvä ruoka, koska se ei tee jyrkkää verensokerin nousua ja laskua. Kun verensokeri pysyy tasaisena, niin olet pirteämpi. Suolaa ei kannata liikaa vältellä.
Ravitsemuksellisesti täysin turha tuote kuitenkin. Rasva ja hötöähän se on.
Kouluruokailussa ei pysty paljon valikoimaan. Ota tai jätä.
Vierailija kirjoitti:
Miten joku voi olla noin helvetin tyhmä.
Miten kukaan voi olla noin ilkeä ja huono käytöksinen kuin sä?
Oikeastaan mitä hyvänsä, mutta vain vähän. Ja jos on tullut työpaikalla syötyä (kuitenkin) enemmän, ole itsellesi tiukka äläkä syö mitään muuta sinä päivänä. Juo sen sijaan paljon vettä, jossa on sitruunanmehua ja/tai sitruunanviipaleita. Tsemppiä!