13v teinitytöstäni on tullut ihan hirvee pissis!
Kommentit (14)
äkkiä pillerit tai pamahtaa pakuks
Lähetä ter harjoitteluun Rydmanin avustajaksi
Vierailija kirjoitti:
Lähetä ter harjoitteluun Rydmanin avustajaksi
Hehehe😂😂😂😂
Vierailija kirjoitti:
äkkiä pillerit tai pamahtaa pakuks
No, tuskin nyt sentään pakettiautoksi muuttuu?
Et mitään. Luultavasti vaan pahenee, jos yrität hirveästi muuttaa häntä. Kasvatat kotona järkevien arvojen mukaan ja annat ajan tehdä tehtävänsä ja tytön kasvaa.
Minulla on saman ikäinen tyttö. Tuon ikäiselle on turha yrittää sanoa, että millainen voi tai ei voi olla. Voi vaan sormet ristissä toivoa, että vaihe menee ohi.
Kohta sillä on musta säkkäräpää-poikaystävä..
Vierailija kirjoitti:
Kohta sillä on musta säkkäräpää-poikaystävä..
Kuuluu asiaan. Sähkötupakka, nikotiinipussit ja käkkäräpääpoikkis.
No, se on taas yksi rasittava kehitysvaihe lapsesi elämässä. Kyllä se siitä tokenee ajan kanssa. Keskustele tytön kanssa ainakin siitä, ettei mitä tahansa matskua kannata laittaa julkiseksi nettiin, se voi myöhemmin kaduttaa kovasti ja kuvat ja videot voi jäädä kiertämään ilkeiden ihmisten käsissä, vaikka ne lopulta itse poistaisikin. Ehkäisyasiat kannattaa selvittää. Varsinkin, jos on poikaystävä.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Kohta sillä on musta säkkäräpää-poikaystävä..
Kuuluu asiaan. Sähkötupakka, nikotiinipussit ja käkkäräpääpoikkis.
+vkonloppukännit
Kyllä se menee ohi parissa vuodessa. Tärkeintä on että koti pysyy samana, säännöt samana, niitä ei löysätä pissis-vaiheen aikana. Puhu tytölle e-pillereistä, nimittäin pissis-vaiheessa voi jo 16-17 vuotias puhua tytön levittämään jalkansa. Näin tapahtui meilläkin. Onneksi tyttö itse ymmärsi, että vielä ei tarvi tuota, seuraavaan kaveriin olikin 3 vuotta, jonka kanssa oli petipuuhissa.
Ihan fiksuja tyttöjä heistä kasvaa, pidä kodissa säännöt mutta myös oikeudenmukaisuus. Valitettavasti pojille sallitaan tuossa iässä jo uusia vapauksia, tytön juttuja pitää rajoittaa vielä vuosi kaksi. Riippuu paljon miten asiat hoitaa. Eka suhteessani ei huudettu eikä räyhätty, nykyisessä ovet paukkui ja huuto raikasi... Se on psyykkistä kasvukipuilua, ei siihen auta ärräpäät eikä ylisuuret rangaistukset. Toki jo tekee väärin, siitä PITÄÄ seurata rangaistus. Se että joku asia on kielletty ja kiellon rikkomisesta seuraa rangaistus, se pitää opettaa lapselle jo ennen pissis-ikää.
Aiempi laiskuus kostautuu kyllä vanhemmille. Siitä kullannupusta saattaa kuoriutua tähän kasvuvaiheeseen aikamoinen piru. Tässä vaiheessa on vähän myöhäistä... sitten kun pahin menee ohi, voi vielä kokeilla kasvattaa ja opettaa, mutta pissis-vaiheessa kaverit menee kaiken edelle.
Juicy couture ja tekoripset hänellä 25/8