Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Matkustella vai ei?

Vierailija
30.08.2026 |

Painin koko ajan saman ongelman kanssa, eli matkustellako vai ei? Olen hyvä säästämään arjen kuluissa ja saan nopeasti matkarahat kasaan, mutta koko ajan soimaa ajatus päässä, että pitäis vaan säästää ja säästää. Säästää, sijoittaa ja kerätä kunnon pesämuna itselle sekä lapsille. Sitten hetken päästä olen taas täällä netissä kahlaamassa kohteita, joihin haluaisin mennä. Mitä tässä voi tehdä, olenko jotenkin koukussa matkusteluun? 

Onko muita ja miten olette rajoittaneet matkustelua? Ihailen perheitä, ketkä säästää muihin asioihin eikä kuluta kaikkea rahaa matkusteluun. Mutta mitä tehdä, kun haluis rikkoa arkea ja lähteä lomalla välillä pois pois kotoa. Lapsilla tulossa esim. jouluna kolmen viikon loma, mikäs sen parempi olis kun viettää yksi viikko lomalla jossain. Mutta se vaatii tuhansien ja tuhansien budjetin. 

Te kellä lapset jos poismuuttaneita, oliko matkustelu järkevää vai säästäiskö rahat heille opiskeluja ym. varten? (tai itselle :D )

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
30.08.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laitan joka kuukausi lomakassaan liki puolet säästöistäni, 420/kk. Eli vaikken olisi juuri nyt menossa mihinkään (suunnitelmia aina on monen vuodenkin päähän), niin kerään jo valmiiksi pottia josta sitten voin täysin erikseen säästämättä surutta käyttää johonkin reissuun. Tällä hetkellä siellä on noin 4000 € ja viimeksi eilen olin päivämatkalla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan seitsemän kahdeksan