Voiko sydänvikaiset harrastaa urheilua?
Kun mietin vaan että sehän on vaarallista kun on pumpussa vikaa.
Kommentit (13)
Vierailija kirjoitti:
Sydän lähtökohtaisesti tykkää liikunnasta. Eli oman voinnin puitteessa esim vesijuoksu tai kävely. Jostain luin, että ei kahta lepopäivää enempää peräkkäin.
Perustelusi alapeukulle?
Voi ja pitääkin. Muistan viime vuosituhannella, kun yksi mies sai sydänkohtauksen ja tuli pikku julkkis kun sen jälkeen pikkuhiljaa alkoi liikkumaan ja lopulta juoksi joka päivä 10 kilometrin lenkin
Eiks tää ollu Jere Jarruvaunusta? Kihloissa ja kaikkee.
Sykemittarin kanssa on hyvä aloittaa ihan rauhallisesti. Kun sydän tottuu, voi pidentää matkaa ja lisätä intensiteettiä. Riippuu tietenkin minkälainen sydänvika on kyseessä. Sydänlääkäriä on hyvä konsultoida ennen aloittamista.
Riippuu ihan siitä, millainen sydänvika on. Minulla on sydämen vajaatoiminta ja en saa hengästyä niin etten pysty puhumaan, enkä saa harrastaa mitään painonnoston tapaisia äkillisiä riuhtaisuja. Vertaistukiryhmässä olen kuullut, että jotkut eivät saa esimerkiksi nostaa mitään maitotölkkiä painavampaa.
Lähtökohtaisesti liikkuminen on hyvästä mutta riippuu tosiaan siitä mikä on sydämessä vialla. Jos on vaikka korjaamaton vaikea läppävika tai vaikea sydämen vajaatoiminta niin kannataisi elää aika rauhallisesti. Jos taas tulee kammiotakykardioita jollain syketasolla niin rasitus pitää mitoittaa sen mukaan. Jos taas on sairastettu sydäninfarkti ja ahtauma saatu hyvin laajennettua sekä stentattua niin luulisi että ihan hyvin voi liikkua toipumisjakson jälkeen jos käyttää lääkkeitä
Jos on qt-ajan piteneminen uimista ei suositella mutta sitähän tässä ei kysytty
Joutkut asiat ei ole hyviä sydänvukaiselle, esim lumityöt, löylyt, juoksulenkilläkin tiedän henkilöitä kuolleen sydänkohtaukseen, kuitenkin liiallinen rasitus ei suotavaa.
Mulla on laitettu keinoläppä ja tehty ohitusleikkaus. Kaikki muut urheilut onnistuu muttei kuntosalilla isojen painojen nosto. Myös vaelluksen jätin viimeisen leikkauksen jälkeen, kun raskaan rinkan kanto ei enää onnistunut.
Minulla on Dilatoiva kardiomyopatia ja Aortan laajentuma. Kardiomyopatia ei estä liikkumista, mutta aortan laajentuma kyllä rajoittaa. Tai sanotaan että ei estä liikkumista, jos halveksii kuolemaa. Jos aortta repeää, ei elvytyksestä ole mitään apua, vuoto kun ei ulospäin näy ennen kuin on myöhäistä. Tiedän tapauksia joissa ambulanssi ei ota enää kyytiin, se kun ei kuolleita kuljeta.
Sydän lähtökohtaisesti tykkää liikunnasta. Eli oman voinnin puitteessa esim vesijuoksu tai kävely. Jostain luin, että ei kahta lepopäivää enempää peräkkäin.