Olipa kylmä sateinen ja tuulinen kesä. Minulla on oikeus tähän mielipiteeseen ja YLE:llä ei ole oikeutta mitätöidä minua
YLE voisi keskittyä muihin asioihin kuin kansalaisten mitätöintiin. He/me kun vielä maksetaan heidän palkkansa.
YLE voi marssittaa lähetyksiinsä asiantuntijoita toisensa jälkeen, vaan ei muuta mielipdettäni ja tunnettani kuluneesta kesästä. Joka siis OLI HUONO JA KYLMÄ.
Kommentit (18)
Ihan normikesä. Tällaisten vuoksi kaltaisesi tuppasi ennen matkaamaan etelään lomalle.
Täällä ei ole kertaakaan 20 astetta ylittynyt. Yle ei voi sitä asiaa muuksi muuttaa. Muutama aurinkoinen päivä, loput pilvisiä tai sateisia.
Toivottavasti ensi kesä on lämmin ja normaali. Heinäkuussa normaalin lämmintä ja hellettä, kuten lapsuuden kesinä. Toivon että ensi kesänä on taas normaali heinäpoutajakso säässä.
Tuuletin taisi olla kahtena päivänä tänä kesänä päällä täällä pääkaupunkiseudulla. Että semmoista.
Oli kyllä telkkarissa huonoja ohjelmiakin. En olisi halunnut kaikkia Bondeja ja Uunoja katsoa.
Vierailija kirjoitti:
Toivottavasti ensi kesä on lämmin ja normaali. Heinäkuussa normaalin lämmintä ja hellettä, kuten lapsuuden kesinä. Toivon että ensi kesänä on taas normaali heinäpoutajakso säässä.
Ennen oli paremmin. Oli aina juhannuksen jälkeen heinäpoudat. Lämmintä. Pitäähän heinät saada latoon.
YLE:n propaganda pitää vaan ohittaa ja ei pahoittaa mieltään. He on vaan semmoisia huonon olon tuojia, joita ei kannata seurata.
Ihan normikesä oli. Tilastotkin sen kertoo. Kun jonain kesänä viime vuosina ollut pitkät hellejaksot, niin ihmisten muisti hämärtynyt. Täällä Helsingissä on koko kesän ollut aivan loistavat ilmat ja vieläkin jatkuu! Ei liian kuumaa, ei liian kylmää. Alkukesästä oli niitä kovia helteitä, että piti ilmalämpöpumppua pitää päällä, mutta muuten säästi siinäkin.
Meillä on joka kesä 2000 luvulla nurtsi palanut niin pahoin ja kasvu täten pysähtynyt auringon paahteessa että ruohon leikkuun on voinut unohtaa heinäkuun puolenvälin jälkeen. Tänä kesänä ruoho on ollut vihreää ja huippukunnossa läpi "kesän" ja on saanut urakalla leikata läpi kesän. Kyllä sen jo tästä näkee että poikkeuksellinen kesä on ollut.
Suomi on pohjoinen maa. Ihan normaali kesä siellä oli. Etelässä on sitten lämpimämpää.
Valittaako islantilaiset säästä? En usko.
Vierailija kirjoitti:
Oli kyllä telkkarissa huonoja ohjelmiakin. En olisi halunnut kaikkia Bondeja ja Uunoja katsoa.
Niistä voit syyttää oikealle kallellaan olevaa mainosmediaa.
Täällä oli myös kylmää, sen tietää siitä että ilmalämpöpumppu alkoi lämmittämään useamman kerran.
YLE:n toimittaja näkee avauksen ja tuumaa että vielä on paljon taantumuksellisia voimia, ja tuo lisää asiantuntijoita illan lähetyksiin kertomaan sään normaaliudesta. Että ei kannattasi tämöisiä mielipiteitä tuoda esiin.
Alkukesästä kun oli muutama päivä yli 25 ja jossain päin Suomea taisi olla 30 niin heti oli asiantuntija televisiossa sanomassa että ilmastonmuutoksen takia suomalaisille on tarjolla tukalaa hellettä ja kuivuusjaksoja.
Yle kyllä käyttää lähteenään ilmatieteen laitosta, joka taas pohjaa väitteensä tilastollisiin faktoihin. Jokaisen oma asia uskooko niihin vai palstan hessuhopojen höpinöihin, mutta fakta on toki totta huolimatta uskooko siihen vai ei.
Oohhoh! Onpa ylimielinen asenne kansaan nähden. Ei varmaan mene pitkään kun YLE tuo keskelle Joulukiireitä asiantuntijalauman lähetyksiinsä jotka sormi pystyssä todistavat että Joulupukkia ei ole olemassa.
Niin onhan tämä harmittava hairahdus kansalta, jotka kokevat että kesä on ollut kylmä. Kyllä siihen nyt pitää uhrata YLE:n resursseja vielä paljonkin että tämä väärinkäsitys tulee oiotuksi. Emme voi jättää kesää taakse ennenkuin jokainen Suomen kansalainen myöntää että kesä on ollut ihan normaali.
Vierailija kirjoitti:
Niin onhan tämä harmittava hairahdus kansalta, jotka kokevat että kesä on ollut kylmä. Kyllä siihen nyt pitää uhrata YLE:n resursseja vielä paljonkin että tämä väärinkäsitys tulee oiotuksi. Emme voi jättää kesää taakse ennenkuin jokainen Suomen kansalainen myöntää että kesä on ollut ihan normaali.
Pitäisikö ilmatieteen laitoksen muuttaa mittauksiin ja tilastoihin perustuva kantansa vauvapalstan pravdan höpinöiden takia?
Rasisteja ei tarvitse kuunnella, vaikka YLEn toimittajan palkan maksavatkin.