Paljonko tukea pitäisi saada että tekisit lapsen?
Minä olen miettinyt tätä asiaa, olen keskituloinen kun palkkani on 4000e/kk brutto ja netto 2800e/kk.
Elän nuukasti ja pistän kaiken ylimääräisen sijoituksiin, laitan joka kuukausi noin 1000e-1500e sijoituksiin. Kohta olen maksanut asuntolainan pois joten enemmän jää rahaa sijoituksiin. Minulle jää siis pakollisten kulujen jälkeen elämiseen joku noin 400-500 euroa kuukaudessa eli sillä summalla ei lapsia elätä. Lasken sijoitukset pakollisiin kuluihin koska sijoituksilla on tarkoitus kuten myös yrittäjillä on tarkoitus vaurastua laittamalla rahaa omaan yritykseen.
Tarvitsisin rahaa noin 1000e/kk lapsesta jotta edes harkitsisin lapsen tekoa.
Paljonko sinä tarvitsisit rahaa jotta tekisit lapsen?
Jostain syystä edellinen ketju poistui.
M36
Kommentit (11)
En yhtään mitään. Tarvitsisin vain naisen, joka haluaa perustaa perheen.
Vierailija kirjoitti:
No, jos 800e/kk nettona, niin sitten.
Toi ois ehkä ihan ok tasoa jo koska lapsilisän pitäisi kattaa kaikki lapsen kulut kuten päivähoito,ruokakulut,vaatteet,harrastukset yms ja sitten siitä pitäisi jäädä vielä rahaa vanhemmille palkkioksi että ovat tehneet lapsen.
Voisin tehdä lapsia vaikka hintaan 6k kuussa, jos ei tarvitse muuten prosessiin osallistua.
Vierailija kirjoitti:
En tekisi mistään hinnasta.
Etkö edes miljoonasta eurosta?
Aika paljon. Voisi perseeni revetä.
Mutta harjoittele AP rauhassa.
Sillä rahalla pitäisi voida vaihtaa auto ja talo isompaan, sillä 3 lasta mahtuu nykyiseen autoon mutta 4 ei. Samoin kaikki lomat muuttuvat todella paljon kalliimmiksi 2 > 3-4 lasta. Ehkä aloitussummana ekasta ja neljännestä lapsesta 50 000 plus jatkossa tonni kuussa per lapsi?
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
En tekisi mistään hinnasta.
Etkö edes miljoonasta eurosta?
Ehkä. Antaisin kyllä lapsen heti adoptioon.
En tekisi edes miljoonasta.
Rahalla lahjominen lisääntymiseen on moraalitonta. Selitä se lapselle että "ei me sua haluttu vaan massit jotka susta saatiin"
🤮
3 miljoonaa, mutta lapsen antaisin sitten kyllä pois
No, jos 800e/kk nettona, niin sitten.