Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

kumiliina juurihoidossa suussa

Vierailija
24.08.2026 |

eilen jäätävä hampisärky vei päivystykseen ja siellä tehtiin juurihoito. on tehty ennenkin mutta nyt oli ekaa kertaa sellainen kumiliina suussa. johan oli hankala olla kun oli niin tiukka ja imuri siellä alla että piti hengittää nenän kautta koko aika. kesti vielä yli tunnin koko hoito ja suurin osa aikaa oli se kumiliina suussa. jos oikein ymmärsin niin joku koferdami se on nimeltään. ja poskihammas oli se juurihoidettava. onko muille laitettu ja miksi nyt tämmöinen? onkohan se nyt jatkohoidossakin sitten?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
24.08.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyseessä on ns. kofferdam-kumi ja oikein hyvä jos sitä on käytetty juurihoidossasi. Suojaa hampaan ja tekee juurihoidosta hygieenisemmän. Pitäisi olla ihan normivaruste oikeastaan kaikissa juurihoidoissa. Hammaslääkärin tulisi toki selittää potilalleen mistä kyse. 

Vierailija
2/4 |
24.08.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kofferdam-suoja. Käypä hoito -suositusten mukaan on tehty sinun toimenpide selvästikin! Jotkut on jopa niin tiukkoja että jos kofferdamsuojaus ei jostain syystä onnistu niin poistaa hampaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
24.08.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miten nämä ennen ovat onnistuneet ilman kumiliinoja?

Vierailija
4/4 |
24.08.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

kofferdam, eli väliaikainen pato.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme yksi kuusi