Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kokoomus haluaa kiristää työperäisen maahan muuton ja perheenyhdistämisen ehtoja. Korostavat, että tänne tulevan pitäisi tulla työn vuoksi.

Vierailija
23.08.2026 |

Jos Suomeen tulee nimenomaan työn perusteella, miksi tänne pitäisi saada jäädä pysyvästi sen jälkeen kun työt loppuvat?

Kokoomus haluaa kiristää työperäisen maahan muuton ehtoja niin, että Suomessa pysyminen edellyttäisi nykyistä selvemmin työssä pysymistä.

Minusta tässä ei ole mitään erityisen radikaalia. Jos suomalainen muuttaa toiseen maahan työviisumilla, hän tuskin kuvittelee saavansa automaattisesti jäädä sinne loppuiäkseen sen jälkeen, kun työpaikka katoaa.

Silti Suomessa tästä tehdään helposti ihmisoikeuskysymys.

Työperäinen maahan muutto tarkoittaa nimensä mukaisesti sitä, että tänne tullaan tekemään töitä. Jos työ loppuu eikä uutta löydy kohtuullisessa ajassa, miksi oleskelu luvan pitäisi jatkua?

Vai pitäisikö muka kerran työn perusteella Suomeen päässeen saada jäädä tänne riippumatta siitä, työskenteleekö hän enää koskaan?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
23.08.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Perussuomalaiset ehdottivat tuohon tällä hallituskaudella tiukempia ehtoja, kokoomus tyrmäsi ne

Vierailija
2/5 |
23.08.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei toimi. Väkeä lappaa miljoonittain tänne töihin. Vain naamaraja toimii ja länsimaalaisia edes osa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
23.08.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Saavatko he äänioikeuden, listautua ehdokkaaksi eduskuntavaaleihin myös?

Milloin nähdään tilanne että enemmistössä on työperäistä maahanmuuttajaa, ja vihdoinkin he älyävät laittaa uusiksi monta asiaa?

Vierailija
4/5 |
23.08.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

.

Vierailija
5/5 |
23.08.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kokoomuslaisen höpöpuheita joita ei usko kukaan.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kolme yhdeksän