Kumpi on mukavampaa mielestäsi: viikonloppuiltana yksin: vähän viiniä vai täysin ilman alkoholia?
Vähän viiniä (tai muuta alkoholijuomaa) vai ei yhtään alkoholia? Omasta mielestäni täysin ilman alkoholia. Pienestäkin määrästä tulee epärento olo.
Kommentit (17)
Ilman koska jos juon viiniä niin ostan 3 l lekkerin. On siitä yli vuosi kun viimeksi join sellaisen. Melkein koko ns. humppakuutio yhdessä illassa/yössä. Viime vuosina olen juonut nolla - 2 kertaa vuodessa. Toleranssi ei ole laskenut yhtään.
Molempi parempi. Nykyään suurimman osan ajasta olen ilman.
Ilman alkoholia. Nautinnon maksimointia.
Kumpikin käy, yksi lasi jää yhteen lasiin. Mutta nykyään ei maistu oikein sekään, ostamatta jää. En tiedä mikä on muuttunut, korona-aikaan varsinkin maistui ja odotin oikein sitä lasillista. Nyt vaan ei uppoa. Hyvä tietysti niin.
Täysin ilman alkoholia kuten kaikkia muinakin iltoina.
Kumpikin vaihtoehto on hyvä. Joskus sporttiviikonloppu tai ehkä aienestystä ja saunomista. Joskus taas vähän viiniä ja hyvä elokuva.
Lopetin dokailun ja viikonloppu menee aidosti latautuessa. En roiku valveilla yhtä pitkään, uni on parempaa ja mieliala noussut. Olisinpa tehnyt tämän viisi vuotta sitten.
Tuossa muutama päivä sitten otin muutaman drinkin juhlien merkeissä keto alla ja kotimatkalla piti käydä ykäämässä maha tyhjäksi puskiin. Tuli muuten ihan teinivibat tuosta. Siis hemmetin huono olo tuli (tähän varauduin) ja siinä mielessä hyvä ettei ainakaan tullut ikävä juomista.
Ei kumpikaan, vaan parempi on reilusti viiniä.
Ehdottomasti lasi viiniä. Enempää ei tarvitse olla.