Tein makaronilaatikon munaveteen, enkä laittanut juustoa
Ja tosi hyvää tuli. Ja kevyempää.
Keitin myllynparhaat makaronit ja laitoin vuokaan. Paistoin punasipulia ja sika-nautaa. Paljon mustapippuria ja suolaa myllyistä. Sitten yhdistin aineet ja lisäsin munaveden joukkoon. Uunissa 45 minsaa 200 astetta. 30 minuuttia jäähdytys. Todella hyvää ketsupin kanssa, lisäsin vielä suolaa, koska sitä siihen tuppaa aina menemään.
Kommentit (31)
Vierailija kirjoitti:
Jätä muna ja maito pois, tee lihaliemeen.
Paistetusta lihasta tulee se lihaliemenkin korvike ;)
Vierailija kirjoitti:
Mautonta paskaa kuvatun perusteella.
Siivoo suus! Asiat voi ilmaista fiksumminkin, jos sulle ei maistu ni se on sun murhe! Se ei toisen safkasta "paskaa" tee...T: Turun paapa
Vierailija kirjoitti:
Mautonta paskaa kuvatun perusteella.
No eikä ole! Itsekin teen munaveteen, ja maku riippuu mausteista. Maito miedontaa makuja liikaa, ne tulevat paremmin esille veden kanssa. Mutta tosiasiahan on että nykyihmiset ovat opetelleet käyttämään tulisia kastikkeita, chilejä ja muuta texmexiä, ettei makuaisti erota enää tavallisia makuja.
Vierailija kirjoitti:
Juusto ja maito on läskeille!
Voi, kunpa ne läskit söisivätkin noita, niin saattaisivat jopa laihtua.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Itse olisin käyttänyt vähärasvaista jauhelihaa ja laiitanut kunnon munamaidon. Ei se maidon puutee siitä ruuasta kovinkaan paljon kevyempää tee, makua antaa kyllä.
No ei varmasti anna maito ja juusto yhtään mitään paitsi tekee siitä vain rasvaisempaa ja raskaampaa. Ja tulee enemmän LÄSKIÄ!
Jospa kuitenkin päinvastoin.
Mikä on munavesi ja miksi juustoa?
Teen aina lihaliemeen enkä laita koskaan juustoa
Vierailija kirjoitti:
Jätä muna ja maito pois, tee lihaliemeen.
Jotain rajaa nyt tuohon hyvän ravinnon korvaamiseen jollain lisäainelitkulla.
Tuskin kuitenkaan tarkoitit oikeaa lihalientä.
Olen tehnyt makaronilaatikon aina ilman maitoa ja ilman juustoa, sillä meillä lapsuudenkodissakin tehtiin niin.
Valmismakaronilaatikossa oleva maito suorastaan ällöttää, kun ei ole tottunut, mutta sekin menee paremman puutteessa.
Näkkileipä ja keitetty vesi on hyvää.
En koskaan laita kananmunaa makaronilaatikkoon vaan kasvislientä. Toisinaan sekoitan sekaan myös purkillisen koskenlaskijaa. Hyvää tulee, toki jauheliha on maustettu mm. valkopippurilla ja Yrttipajan yrteillä esim. lipstikka, jauhelihamauste ja/tai pitsa-pastayrtit. Enkä käytä mitään nautasikaa vaan 10 % naudanlihaa. Makaronit kuuluu keittää runsaassa suolavedessä, muuten ne ei maistu miltään.
Näin tulee hyvä ja maukas makaronilaatikko.
Vain herkutteluhetkiin 😋