1-vuotiaiden puhuminen
Hei!
Olen tekemässä Renessanssikuningaskunnat (www.kuningaskunnat.com) peliin roolipeli-kuvaustani ja olen kehittelemässä tietoja hahmoni nuoruudesta. Olen kuitenkin niin nuori etten oikein tiedä mitään vauvojen puhumisesta, ja haluaisinkin tietää minkä verran 1-vuotiaat yleisesti puhuvat? Tuleeko muutamia sanoja vai eikö mitään? Vai tuleeko jopa yksinkertaisia lauseita? Ja ymmärtääkö tuon ikäinen kuinka hyvin sen mitä hänelle sanotaan?
~~Tiedonhaluinen ropettaja
Kommentit (6)
Itse osasin paljon sanoja jo 9kk ikäisenä, mutta 11kk ikäinen lapseni ei vielä osaa sanoa muuta kuin kakka, mamma ja pappa.. 1-vuotiaana osasin jo lauseita, mutta en usko että lapseni osaa (toki myös taustalla on se että minä olen 1 kielinen, lapsestani tulee 2 kielinen)
Meidän suvussa yksivuotiaat ovat puhuneet jo kokonaisia lauseita. Ensimmäiset sanat ovat tulleet noin puolen vuoden iässä.
Meillä kohta 2-vuotias käyttää 10-15 sanaa.
Ymmärtää toki n. kaiken mitä hänelle sanotaan, mutta ei itse osaa vielä lähes lainkaan puhua.
Riippuu lapsesta
Meidän suvussa yksivuotiaat ovat puhuneet jo kokonaisia lauseita. Ensimmäiset sanat ovat tulleet noin puolen vuoden iässä.
isi, äiti, ei, amppu (=lamppu), kukkuu. Ymmärtää yksinkertaisia sanoja tai lauseita, esim. nämä: "tule syliin" "ruoka-aika" "missä lamppu".
Poikani osasi yksivuotiaana puhua hieman enemmän, sanavarasto oli muistaakseni sellaiset 20-30 sanaa. Siitä se vuoden kuluessa karttui nopeasti ja puolitoistavuotiaana hän sanoi ensimmäiset lyhyet lauseensa "Santeri istuu" "kavinkone ajaa" jne.
Oma lapseni ei puhunut 1-vuotiaana juuri mitään, mutta osasi selkeästi ilmaista itseään ruumiinkielellä ja ymmärsi muiden puhetta melko hyvin. Nyt 2,5-vuotiaana puhua pälpättää pitkiäkin lauseita, mutta käyttää enimmäkseen omia sanojaan, joten puhetta ei ymmärrä kuin lähipiiri. Ymmärryksessä lapsella ei ole mitään vikaa, selittämällä yllättävänkin abstraktit asiat menevät hyvin jakeluun. Itse taas olen puhunut jonkin verran jo vuoden ikäisenä, ensimmäiset yksittäiset sanat tulivat kuulemma puolivuotiaana (tosin voi olla, että aika on vähän kullannut äidin muistoja...).
Riippuu onko lapsi vasta juuri täyttänyt 1v. vai jo lähempänä 2v. Jos jo vasta täyttänyt, ymmärtää jo tavallisimmat arkipäivän jutut, mutta puhetta ei välttämättä tule kuin muutama yksittäinen sana. Jos lähempänä 2v., yleensä jo puhuu lyhyillä lauseilla ja ymmärtää lähes kaiken hänelle puhutun.