Kumppanin vapaaehtoinen työttömyys
Olemme olleet kumppanini kanssa n.5v yhdessä, joista 4 hän on ollut käytännössä työttömänä. Hän on tehnyt muutamia keikkavuoroja, mutta ei oikeasti etsi/halua kokoaikaista työtä, vaikka sitä koulutuksensa ja kokemuksensa puolesta saisi (15 vuoden työkokemus). Hänellä on säästöjäkin, ei toki kymmeniä tuhansia.
Asumme vuokralla ja minä maksan suurimman osan (80%) vuokrasta, koska olen kokopäivätöissä. On alkanut ärsyttää tämä tilanne ja mietin myös, pitäisikö vaatia, että kumppani maksaisi kuitenkin puolet vuokrasta, vaikka pienillä tuilla elääkin- omasta tahdostaan, koska töitä hän saisi, jos tosissaan hakisi.
Kommentit (4)
Vierailija kirjoitti:
En hyväksyisi tuollaista loisimista. Miten olet ajautunut maksajaksi?
Tämä. Painostaisin töihin tai hankkimaan oman asunnon.
En ikinä olisi edes alkuun suostunut tuollaiseen vuokranmaksuun kun toinen on VAPAAEHTOISESTI työtön.
Vierailija kirjoitti:
En hyväksyisi tuollaista loisimista. Miten olet ajautunut maksajaksi?
No, minun tulot ovat kuitenkin (töissäkäyvänä) suuremmat, että on oikein maksaa suurin osa vuokrasta. Eikä kumppanin työttömyys muuten niin iso juttu olisi, mutta kun tosiasia on se, että hän saisi halutessaan töitä. Olen ajatellut, että jokaisella on oikeus päättää elämästään ja esim.elää säästöillään muutsma vuosi. Mutta.tuo vuokra- kai sen täytyisi tasan mennä..?
En hyväksyisi tuollaista loisimista. Miten olet ajautunut maksajaksi?