Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

mitä mieltä, heti eron jälkeen uusi suhde..

Vierailija
09.10.2008 |

Mitä mieltä olette/kokemusta..mies jätti kaksi kuukautta sitten ja nyt on jo tapaillut pari viikkoa uutta naista. Halusi vapautta, kun lähti ja nyt jo virittelee uutta suhdetta..Jätti suhteemme, kun oltiin perheen perustamisesta juteltu ja sovittu...ei mitään syytä ole osannut kertoa. Ikää miehellä 33v.



Voisiko uusi suhde olla kestävää vai vaan sitä vaaran ja uutuuden viehätystä, mitä pitkässä suhteessamme ei ollut..?



Odotin merkkiä, että palaisi takas. Muutenkin käyttäytynyt aivan kuin eri ihminen. Pitänee antaa olla ja mennä. Kai sen vaan tajuaisi paremmin, jos joku syy olisi.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
09.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse muutin avoliitosta avoliittoon ja mulle sanotiin ettei tule kestämään ja menet vielä exän kanssa yhteen. Mutta niin vain löysin Sen Oikean (tiesin sen heti) ja yhdessä yli 11 v.

Vierailija
2/5 |
09.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

voi olla, että etsii vain "laastaria" itselleen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
09.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos miehelläsi on erokriisi ja se alkoi erostanne, niin voi olla että hän ei ole vielä kypsä uuteen suhteeseen eikä suhde kestä.



Toisaalta jos miehesi on "hautonut" eroasiaa jo pitkään mielessään ja ero oli ikäänkuin loppusykäys suhteellenne ja samalla uusi suhde uusi alku miehen elämässä niin suhde voi hyvinkin kestää.



Minä aloin seurustella nykyisen mieheni kanssa kun vielä seurustelin entisen poikaystäväni kanssa - tai siis ennen kuin sain sanottua entiselle että suhde loppuu. En toki omassa mielessäni seurustellut molempien kanssa yhtä aikaa, mutta sellaista päällekkäisyyttä oli puolitoista viikkoa koska exällä oli sellainen elämäntilanne menossa etten heti pystynyt sanomaan että haluan erota enkä halunnut sanoa sitä puhelimessa. Toki asiaa helpotti se, ettemme asuneet yhdessä. Itse olin prosessoinut eroa jo kuukausia, mutta loppusykäys oli se, kun tapasin nykyisen mieheni ja totesin kuinka paljon paremmin hän vastaa toiveitani ja unelmiani kuin ex. Nykyiselle miehelleni en pystynyt kertomaan että seurustelen, koska hän ei olisi ikimaailmassa suostunut seurustelemaan kanssani jos olisi tiennyt että seurustelen tai "etten ole käsitellyt vanhaa suhdettani" tai että "suhteesta on liian vähän aikaa", joten minun oli vähän ikäänkuin pakko edetä hänen kanssaan jotta hän ei epäilisi mitään tai jänistäisi ;)



No joo, nyt olemme olleet naimisissa 12 vuotta, meillä on kolme lasta, olemme rakentaneet talon ja liittomme on kestänyt myös todella rankkoja aikoja joten hän siis oli takuuvarmasti se oikea. Uskalsin kertoa hänelle "päällekkäisestä" seurustelusta siinä vaiheessa kun olimme olleet naimisissa kahdeksan vuotta -muita salaisuuksia minulla ei ole ollut ;)

Vierailija
4/5 |
09.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nimittäin itse sanoin aviomies nro 1:lle aikanaan, että haluan eron, sillä haluan elää yksin ja miettiä asioita ja oikeesti muutin saman tien nykyisen aviomieheni kanssa kimppaan...

Vierailija
5/5 |
09.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

nykyinen mieheni muutti pois edellisestä avoliitosta kun jo tapailimme. tosin heillä eropäätös ja ero oli selvä ennen kuin me edes miehen kanssa tapasimme. olemme mieheni kanssa olleet alusta asti kuin pidempäänkin yhdessä ollut pari ja periaatteessa asuneetkin heti alusta alkaen yhdessä.



onko heti edellisen parisuhteen päättymisen jälkeen edes viisasta hakeutua uuteen parisuhteeseen ja tuleeko uusi suhde kestämään, ei etukäteen tiedä kukaan.



ymmärrän hämmennyksesi ja että jokin syy eroonne helpottaisi oloasi. ehkä syy olikin loppupeleissä sitoutumisen pelko.



jaksamisia ja tsemppiä sinulle