Saksassa työttömiä haetaan kotoa töihin
Kommentit (32)
Kyseessä on yksi työtön, joten miksi yleistys?
Vierailija kirjoitti:
Kyseessä on yksi työtön, joten miksi yleistys?
Sehän on tapa että työttömien kohdalla yleistetään. Kun löytyy yksikin elämäntapa työtön niin kaikki työttömät....
Ei haeta. Jutussa kerotaan yhdestä onnettomasta luuserista jota tuetaan tehostetusti jotta hän pääsisi elämässään alkuun. Ei koulutusta, ei työtä, ei elämänhallintaa.
Suurin osa eli varmaan 90% suomalaisista työttömistä haluaa töihin muttei pääse. Luvussa on mukana myös ne jotka ei kykene töihin, ainakaan kokopäiväisesti. Isolla osalla työllistymisen esteenä on työnantajien ennakkoluulot ja vääränlainen asenne esimerkiksi ikääntyneitä kohtaan.
Suomessa työttömiä rankaistaan, jos tekee esim vapaaehtoistyötä- Eli istu sohvalla, jos olet työtön ja kuuntele kun esim Sanni Grahn -Laasonen heittää tästä vitsiä. Tämä on Suomi.
Tervetuloa hakemaan minut töihin. Olenkin jo odotellut.
Kyllähän tehostettu tuki voisi olla hyvä sellaiselle, jolla on täysin elämänhallinta ja motivaatio hukassa. Yksin voi olla vaikea päästä ylös jos on jo oikein syvällä kuopassa.
Järjestelyssä Pascal saa tuekseen valmentajan, joka auttaa häntä uuden työn aloittamisessa ja seuraa mukana työarjessa. Tarvittaessa valmentaja myös saattaa Pascalin kotiovelta työpaikalle asti. Tarkoituksena on selvittää käytännössä, millaiset työtehtävät sopivat hänelle parhaiten.
Eli tuoa auttaa esim. panikkihäiriöstä kärsiviä, jotka eivät uskalla edes poistua kotoaan. Suurin osa pitkäaikaistyöttömistäkään ei tuollaista apua tarvitse.
Eikö Suomessa ole ollut samaa jo vuosikausia? Ns. etsivä nuorisotyö, missä sossuvirkailijat pamahtivat nuoren kotiin ja pistivät elämänhallinnan kuntoon ja pistivät töihin. Tosin kyseessä on ns. järjestöjen järjestö, niin tietäähän miten tämä hallitus moiseen suhtautuu. Työpajatkin on taidettu lakkauttaa jo pari vuotta sitten.
Kokoomusmedia pohjustaa hallituksen tulevia "työllistämistoimia". Työleirit olis kans kivoja, niitäkin oli Saksassa joskus. Talous nousi kohisten.
Vierailija kirjoitti:
Kyseessä on yksi työtön, joten miksi yleistys?
Öyhötyksen vuoksi. Otaksun.
Saksassa on kyllä pitkät perinteet porukan kotoa hakemisessa....
Vierailija kirjoitti:
Tervetuloa hakemaan minut töihin. Olenkin jo odotellut.
Tuutko hakeen mut duuniin? Tuun, en tuu. No tuun mä hakeen.
saksassa on toi keskitysleiri meinnki ollut,ei kannata ottaa mallia saksan touhuista. muistakaa mihin johti. venäjän murskavoittoon.
Niin kauan kun työtön suostuu pajalle orjaksi niin ei se tule saamaaan oikeaa palkkatöitä. Niin se on suomessakin. Pajatöistä ei ole muuta kun haittaa, olen meinaaan ollut pajalla. Työnantajaa kysyi minulla haastatelusssa että kauanko olin vankilassa kun oli cv ssä työkokemus pajalta. Ei se meinannut uskoa etten ole olut vankilassa. En ole laittanu sen jälkeen mitään pajajuttuja cv hen.
Vinkkejä työttömön työllistämiseen;
- Kysy mitä työtehtäviä haluaa tehdä?
- Millä palkalla valmis tekemään?
- Etsi hönelle sellaisia tehtäviä?
- Järjestä tai auta hänet suhteilla siihen tehtävään
Ei tarvitse edes hakea vasn innoissasn kulkee itse sinne.
Kiva. Tuoko ne myös työpäivän jälkeen kotiin, ehkä jopa kaupan kautta? Tätä voi jo kutsua palveluksi. Työehdot ja palkka TES:n mukaan, niin mkäjottei.
Hyi....
Vaan ovathan ne aiemminkin hakeneet kotoa....
Sanoin joskus pajalla että haluan tehdä sisustustöitä, kattotöitä, koolaustöitä, lattiatöitä, parkettien asennusta, maalausta, asennustöitä. Sanoivat ettei heillä ole sellaista. Siellä tehtiin linnunpönttöjä ja taulujen kehyksiä kirpputoreille myytäväksi. Luuleeko joku että oikea työnantaja arvoastaa sitä ja katsoo sen työkokemukseksi.
Vierailija kirjoitti:
Eikö Suomessa ole ollut samaa jo vuosikausia? Ns. etsivä nuorisotyö, missä sossuvirkailijat pamahtivat nuoren kotiin ja pistivät elämänhallinnan kuntoon ja pistivät töihin. Tosin kyseessä on ns. järjestöjen järjestö, niin tietäähän miten tämä hallitus moiseen suhtautuu. Työpajatkin on taidettu lakkauttaa jo pari vuotta sitten.
On myös TYP. Molemmat on suunnattu alle 29-vuotiaille.
Kuinka paljon suomalainen on valmis maksamaan siitä että työttömiä haetaan kotoa? Ainakin työtön hullu pistää pokeritermillä all in. Muista voi arvailla että jotain ovat valmiita maksamaan. Sehän on aivan kauheaa kun työttömät saavat nukkua pitkään. Pahinta on tietenkin se että työtön voi ryypätä aina. Sen ajattelu herättää valtavaa kateutta.