Onko teillä jotakin asiaa, minkä olette aina halunneet oppia, mutta ette ole koskaan opetelleet?
Minulla englanninkieli.
Osaan puhua englantia ihan ookoosti, mutta pidemmät ja vähänkään hankalammat keskustelut vaatii minulta ponnistelua, enkä löydä aina oikeita sanoja. Olen aina kadehtinut ystäviäni jotka puhuvat sujuvaa/lähes sujuvaa englantia.
Olen nelikymppinen, enkä ole ikinä jaksanut/ehtinyt alkaa vahvistamaan englanninkieltäni. Nyt kuitenkin ilmottauduin etäkurssille, lainasin kasan englanninkielen harjoitteluun sopivia kirjoja ja olen alkanut katsoa sarjoja ja elokuvia enkkuteksteillä. Olen innoissani, että vihdoin sain aikaiseksi aloittaa ja uskon, etttä kyllä tässä nyt ainakin vähän tulee varmasti englanti parantumaan. :)
Kommentit (15)
Autolla ajaminen, tupakointi, juopottelu, naiminen.
Viheltäminen/vislaus ilman, että laitan sormia huulille ja kielelle.
Myös kunnollinen viheltäminen+ käsilläseisonta, voltti ja kärrynpyörä.
Autolla ajaminen . Nyt taitaa olla 70 - vuotiaana hiukka myöhäistä , jäi kortti hommaamatta kun ajattelin , että miehenihän sitä autoa ajaa . No , nyt ei ole enää miestä , eikä sitä ajokorttiakaan .
Olisi halunnut olla musikaalinen, klassista laulua ja jonkin instrumentin soitto. En ole tippaakaan lahjakas sillä saralla, nuorena kävin kitaratunneilla pari vuotta. Olin täysin toivoton, siihen se jäi.
Soittaminen. Huusholli on täynnä eri instrumentteja ja oppimateriaalia DVD- ja CD-levyjen kera. Kaikki muut perheenjäsenet osaavat kyllä soittaa useampaakin instrumenttia.
Näköjään on suomen kielikin jäänyt sulla vähän retuperälle.
- englannin kieli -
- englanninkielinen -
En osaa uida, olisi mukava osata
Toinen on myös tuo englanti. En tarvinnut sitä ikinä missään, koska en matkustelustakaan välitä. Sitten viisikymppisenä on tullut töissä vastaan, esimies joka ei puhu suomea lainkaan. Aika hankalaa on kommunikointi. Enkä jaksaisi oikein opiskellakaan sitä, kieltenopiskelu on aina ollut mulle vaikeaa ja vastenmielistä.
Vierailija kirjoitti:
Autolla ajaminen . Nyt taitaa olla 70 - vuotiaana hiukka myöhäistä , jäi kortti hommaamatta kun ajattelin , että miehenihän sitä autoa ajaa . No , nyt ei ole enää miestä , eikä sitä ajokorttiakaan .
Ei ole kortti myöhäistä.
Ajokortille ei ole iän puolesta ylärajaa. Kun on 70v, niin laajempi terveystarkastus, ja sillä hyvä. Jos se muuten on mahdollista, niin aja se kortti, ja tuumi sitten sitä jatkoa sen jälkeen. Juuri kortin saaneillekkin vuokrataan autoja, joten totuttelemaan pääsee ilman auton ostoa .
Vierailija kirjoitti:
En osaa uida, olisi mukava osata
Toinen on myös tuo englanti. En tarvinnut sitä ikinä missään, koska en matkustelustakaan välitä. Sitten viisikymppisenä on tullut töissä vastaan, esimies joka ei puhu suomea lainkaan. Aika hankalaa on kommunikointi. Enkä jaksaisi oikein opiskellakaan sitä, kieltenopiskelu on aina ollut mulle vaikeaa ja vastenmielistä.
Uimaopetusta saat myös ihan yksityisesti. Paikalla ei siis ole muita kuin sinä, ja itse valitsemasi opettaja. Kertoja on niin paljon kuin sovitte. Maksaa tietysti jonkin verran, mutta paljon vähemmän kuin luulisi.
Mulla oli pianon soitto. Meillä ei koskaan ollut lapsuudessa pianoa eikä nyt aikuisenakaan oo asunnossa tilaa sille, mutta anopilla on piano ja itse pari kuukautta sitten ostin ebaysta rullattavan sähköpianon ja aloin katsomaan youtubesta opetusvideoita. Nuottien lukemisen opin yllättävän nopeasti 40-vuotiaaksi, mutta soitto ei kovin hyvältä vielä kuulosta. Mutta aion jatkaa opettelua, on hauskaa.
Purjehtimaan sellaisella pienellä, kevyellä purjeveneellä, johon mahtuu 1-2 henkeä. Toinen on melonta. Rakastan vettä, mutta nämä valitettavasti jäi opettelematta ja kokematta melonnan osalta. Nyt olen liian vanha (kohta eläkkeellä) ja jo vähän raihnainen. Tasapainossakaan ei ole aina hurraamista.
Dreijaaminen. En vaan koskaan ole saanut aikaiseksi selvittää, missä tätä voisi harrastaa. Enkä ole varma kestäisikö mun hermot, taatusti olisi alussa huvittavan näköisiä kökkäreitä.
Suunnistus.
Tai osaan kyllä suunnistaa jonkun verran, mutta olen miettinyt iltarasteille menoa kouluajoista lähtien eli 25 vuotta.