Miksi vain lapset on laitettu torjumaan segrekaatiota? Eikö myös kokoomuslaisia pitäisi pakottaa asumaan vasemmistolaisten kanssa?
Hyvin toimeentulevat siirrettäisiin ongelmalähiöihin asumaan ja toisin päin. Tämä olisi solidaarista.
Kommentit (10)
Entäs, jos arvottaisiin toimeentulotuen asiakkaan asuinpaikka? Oli sitten suomalaisen tai ulk.taustainen. Siinä kohtaa, kun haet toimeentulotukea, tehdään arvonta. Voit joutua mihin päin Suomea tahansa, jolloin ihmiset sekoittuvat väkisin ympäriinsä, eikä segregaatiota tapahdu.
Ei onnistu kun tulorajat torppaavat hankkeen. Pitää olla Helsingin apulaispormestari tai SDP:n johtajatar jos haluaa tukikämpän tuloista huolimatta.
Ongelma on tietty sakki, jotka eristävät itsensä meistä muista ei ne halua integroitua. Siksi niitä ei kannata levittää.
Vierailija kirjoitti:
Ongelma on tietty sakki, jotka eristävät itsensä meistä muista ei ne halua integroitua. Siksi niitä ei kannata levittää.
Kun ne levitetään ympäri maata, niin mädäntyköön sitten yksinään jossain torpassa, jos ei integroituminen kiinnosta. Nyt he saavat kymmenittäin heimolaisiaan naapureiksi ja kehittävät oman yhteisönsä.
Jos on omalla työllä ansainnut jotain, se ei ole niiden muiden syy.
Kateudessa on aina kyse muustakin kuin rahasta: kateus on aina sen kateellisen oma syy ja oma ominaisuus.
Myöskin, tyhmyys on pahuutta.
Ei ole mitään niin turhaa ja pahaa kuin ihminen jonka äly on matala, noilla jotka sikiää kuin eläimet.
Stubb vois muuttaa Jakomäkeen Hekan yksiöön. Se ehkäisisi segrekaatiota.
Minulla on jo moisesta lähes vuosikymmenen kokemus. Ei opiskelijana tai työttömänä 90-luvun laman keskellä ollut varaa naapureitaan valita. Kaupungin vuokratalossa asui tavallisten ihmisten lisäksi pakolaisia, narkkareita, alkoholisteja ja muuta epämääräistä porukkaa. Sieltä oli pitkä matka nykyiseen asuntoon.
T. Hyvätuloinen kokoomuslainen
Miksi demarit tai vihreät eivät vie itse omia lapsiaan näihin kouluihin?
Vierailija kirjoitti:
Miksi demarit tai vihreät eivät vie itse omia lapsiaan näihin kouluihin?
Ja miksi he eivät muuta somalien ja irakilaisten naapureiksi?
Kannatan