Mun on vaikea asnnoitua taas aloittamaan opettajan työt.
Mä vihaan ja pelkään niitä oppilaita.
Silloin kun oon työn tuoksinassa, kestän niitä ja jopa pidän osasta. Mutta lomilta on tosi tuskallista palata. Tuntuu ettei kestä eikä jaksa.
Kommentit (4)
hoitovapaalta. Perustin oman yrityksen, ihan eri alalta. Ahdisti samat asiat, kuin ap:ta.
Lukiolaiset ei oo yhtään sen parempia kuin yläasteelaiset, täällä ainakaan.
sinusta.
Meillä alkoi jo koulu ja viime viikonloppu meni taas murehtiessa kuinka kauheeta onkaan mennä taas töihin.
Mutta nyt tuntuu taas kun olis viikkoja ollut töissä. Ja kiva on mennä aamulla töihin.
Kait se on sen verran kuluttavaa työtä, että loma on paikallaan (itse työskentelen vaativien erityislasten luokassa) ja kun lomalla lepää ja irtaantuu työstä, niin se uudelleen käynnistyminen on vaikeaa.
Mutta työ imee totaalisesti mukaansa. Ei ehdi kelloa katsomaan tai omia asioita miettimään päivän aikana.
Kyllä sä kestät ja jaksat, kunhan paikalle pääset:) Hyvät työkaverit auttavat paljon. Eka halaaja aamulla, joka toivottaa hyvää alkanutta vuotta saa sinut jo paljon paremmalle mielelle.
terveyskeskuksen osastolla, mutta työkavereiden takia.
Kauhea kulttuurishokki joutua yliopistosairaalasta sellaiseen ilmapiiriin. Haluton, tasoton, ilkeä, epäkollegiaalinen, hierarkkinen, epäjohdonmukainen... En jaksanut kuin 3kk ja jäin mielummin kotiin. Inhottava työpaikka syö ihmisen elävältä.